______________________________________________________________________________

5.4.2023 - Pečeme dle prastarých receptů našich babiček

 

Dnes vám přinášíme recept na VLÁČNÝ VELIKONOČNÍ MAZANEC.

Co by to bylo za Velikonoce bez pořádného mazance

Velikonoce se blíží, a tak je na čase oprášit recept na babiččin mazanec. Vláčný velikonční mazanec nebo také bochánek se peče jednou za rok, tak ať stojí za to. Těsto musí vonět máslem, přidat můžete i vanilku a citrón. Hlavně nezapomeňte na typický křížek a navrch posypat mandlemi.

Babička vždy říkala, že základem úspěchu při pečení velikonočního mazance je mít kvalitní mouku, domácí vajíčka a veškeré suroviny ohřáté na pokojovou teplotu. Nechat dobře vyjít kvásek, propracovat kvalitní vláčné těsto a nechat je na teplém místě dostatečně vykynout. V kuchyni by mělo být teplo, žádný průvan, aby těsto dobře vykynulo.

Suroviny na těsto:

600g hladké mouky

140g cukru krupice

250ml mléka

30g čerstvého droždí

1 čerstvé vejce

120g změklého másla

60g rozinek nejlépe naložených v rumu

3g soli

nastrouhaná citronová kůra z 1 citronu

Na potření a posypání:

1 vejce

nasekané mandle nebo ořechy

moučkový cukr 

A jdeme na postup:

Nejprve si připravíme kvásek. Budeme potřebovat 100ml teplého mléka, droždí a 1 lžíci cukru. Necháme vzejít kvásek.

V míse si nejprve zpracujeme změklé máslo, cukr a vejce. Poté přidáme sůl, citronovou kůru a pečlivě promícháme. Dále přidáváme postupně po lžících (střídáme) mouku, kvásek a zbytek teplého mléka. Nakonec do těsta nasypeme rozinky. Tímto způsobem vypracujeme hladké a pružné těsto, které se nelepí. Podle potřeby přidáme mouku, pokud je těsto příliš řídké, nebo mléko, pokud je tuhé.

Takto propracované těsto necháme 1 hodinu kynout na teplém místě. Po hodině těsto opět promícháme a necháme další hodinu kynout.

Připravíme si plech, který vyložíme pečicím papírem. Vykynuté těsto přemístíme na vál a vypracujeme z něj krásný kulatý mazanec, který přemístíme na připravený plech s pečícím papírem. 

Takto připravený mazanec zakryjeme utěrkou a necháme na plechu kynout ještě asi 30 minut. Jakmile je mazanec vykynutý, předehřejeme troubu na 160 °C. Pak ostrým (nejlépe namočeným) nožem utvoříme uprostřed kříž (hlubokým řezem). Mazanec potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme nasekanými mandlemi nebo ořechy.

Vložíme do trouby a pečeme dozlatova cca 45 minut. Po upečení mazanec posypeme moučkovým cukrem.

Dobrou chuť.

-vd-

__________________________________________________________________________________

2.10.2022 - Pečeme dle prastarých receptů našich babiček

 

Dnes jsme zpracovávali JABLKA

Podzim a jablka k sobě prostě patří. Neexistuje snad člověk, který by nemiloval naše "národní ovoce". Ročně se u nás zkonzumuje okolo 25 kilogramů jablek na osobu. 

Právě nyní je ten čas, kdy se jabloně prohýbají a všude voní krásná červená jablíčka, která nám pomáhají bojovat i s nedostatkem vitamínů. Dokonce se říká, že jedno jablko denně vás uchrání před návštěvou lékaře. Jablka jsou lahodná syrová, ale skvěle se hodí do naší sladké kuchyně. Věděli jste, že nejoblíbenějším moučníkem na světě je jablečný závin?  

Dnes vám přinášíme recept na JABLEČNÝ KOLÁČ s ořechy.

Suroviny na těsto:

180g cukru krystal a 4 žloutky utřeme do pěny

K utřené pěně přidáme:

100ml mléka

90ml oleje

1 vanilkový cukr

300g polohrubé mouky

1 prášek do pečiva

1 lžička skořice

4 jablka (2 nastrouhat do těsta, 2 použijeme na dozdobení)

hrst nasekaných ořechů

nakonec vmícháme sníh ze 4 bílků

A jdeme na postup:

Nejprve si utřeme cukr a žloutky do pěny, následně do ní postupně zamícháme zbylé suroviny a nakonec jemně vmícháme sníh z bílků. Takto připravenou směs nalijeme do vymazané a vysypané dortové formy. Na připravené těsto nakonec poklademe 2 nakrájená jablka a dozdobíme třeba sekanými ořechy.

Koláč vložte do trouby vyhřáté na 180°C (horkovzduch) a pečte dozlatova. 

Dobrou chuť.

-vd-

__________________________________________________________________________________

16.7.2022 - Pečeme dle prastarých receptů našich babiček

 

Dnes jsme zpracovávali CUKETY

Cuketám se také říká cukíny, a oba názvy mají původ v italském výrazu pro tykev: zucca. Cuketa je chutná a zdravá zelenina, kterou můžete ze záhonu sklízet po celé léto až do podzimu. Cukety obsahují spoustu vlákniny i vitaminů a především jsou nenáročné na pěstování, což ale může být i problém, pokud se vám jich urodí více, než jste schopni sami zpracovat.

Téměř každý, kdo letos vysadil cukety, tak si při pohledu na současnou úrodu říká, co já s tím jen budu dělat. Jenže staré kuchařky říkají, že když na to přijde, uděláte z cukety klidně tříchodový oběd.

Jednou z možností je upéct CUKETOVÝ KOLÁČ S ČOKOLÁDOU.

 

Recept na CUKETOVÝ KOLÁČ SYPANÝ ČOKOLÁDOU

Suroviny na těsto:

1 hrnek polohrubé mouky

1 hrnek hladké mouky

3/4 hrnku pískového cukru

1 vanilkový cukr

1 prášek do pečiva

2 lžíce kakaa

2 vejce

1/2 hrnku oleje

1 hrnek zakysané smetany

1 středně velkou cuketu (oškrábat a nastrouhat najemno)

Na posypání:

čokoládu (já použila nalámanou mléčnou čokoládu + strouhanou bílou)

 

A jdeme na postup:

Cuketu oškrábeme a nastrouháme na jemném struhadle. V misce promícháme všechny suroviny dohromady, přidáme nastrouhanou cuketu a vytvoříme hladké těsto. Takto připravené těsto nalijeme na vymazaný a vysypaný plech.

Koláč vložte do trouby vyhřáté na 180°C (horkovzduch) a pečte dozlatova. Když je koláč upečený, nalámejte nebo nastrouhejte na něj připravenou čokoládu a koláč vložte ještě na pár minut do vypnuté trouby, aby se čokoláda v teplé troubě pomalu roztekla po koláči.

Dobrou chuť.

__________________________________________________________________________________

22.5.2022 - Pečeme dle prastarých receptů našich babiček

 

Dnes jsme zpracovávali REVEŇ / REBARBORU

Rebarbora je původem z Asie, z tibetské oblasti, kde ji pěstovali již před třemi tisíci lety a považovali ji za léčivou. Do Evropy se dostala až ke konci středověku. V 18. století se začala pěstovat i na Moravě a nyní je rozšířená například ve Velké Británii.

Rebarboře se také říká královna koláčů, marmelád nebo první posel jara. Posiluje vitalitu a pomáhá krvetvorbě. U rebarbory se konzumují pouze řapíky listů, a to tepelně zpracované, nikdy syrové!

 

Rebarbora sice není ovoce, ale chuťově ji nic nenahradí. Obsahuje velké množství vitamínů. Za extrémně kyselou chuť vděčí obsahu kyseliny šťavelové. Obsahuje kyselinu jablečnou, kyselinu listovou a kyselinu citronovou. Dále obsahuje hořčík, fosfor, železo, jód, mangan, draslík, vápník a vitamín A, vitamíny skupiny B a velké množství vlákniny. Rebarbora je prospěšná pro krevní oběh, krvetvorbu, zlepšuje kvalitu pokožky a vlasů, likviduje škodlivé mikroorganismy a působí proti zácpě.

Je vynikající do koláčů, marmelád nebo kompotů.

Nejvhodnější termín pro zpracování je od poloviny dubna do poloviny června. Pozdější sběr není vhodný, neboť řapíky obsahují více kyseliny šťavelové, která může citlivým lidem dráždit žaludeční sliznici, proto je sbíráme jen brzy na jaře.

Takže už naše babičky věděly, že se jedná o zdraví prospěšnou rostlinu, a proto jsem se rozhodla oprášit starý recept na křehký reveňový koláč s tvarohem.

Recept na KŘEHKÝ REVEŇOVÝ / REBARBOROVÝ KOLÁČ S TVAROHEM

Suroviny na těsto:

600g hladké mouky

1 prášek do pečiva

300g moučkového cukru

1 lžíce kakaa

3 vejce

250g HERA

Ze všech surovin vypracujeme hladké těsto, které rozdělíme na 2 stejné díly.

Příprava reveně:

600g reveně

1-2 vanilkové cukry

Reveň je nutné oloupat, nakrájet na tenčí plátky a spařit vařící vodou. Až reveň okape, posypte ji vanilkovými cukry a pečlivě promíchejte.

Tvaroh na náplň:

500g polotučného tvarohu

2 vejce (žloutky do tvarohu, z bílků ušlehat sníh)

6 lžic moučkového cukru

Tvaroh rozmíchejte s cukrem a žloutky. Z bílků ušlehejte tuhý sníh a opatrně ho vmíchejte do připraveného tvarohu.

A jdeme na postup:

1 díl těsta vyválíme na pečícím papíru přímo na plechu. Můj plech má rozměr 33cm x 42cm. Na takto připravené těsto rozetřeme tvarohovou směs a na ní rozprostřeme plátky reveně. Zbývající díl těsta opět rozválíme (nejlépe opět na pečícím papíru, aby měl stejnou velikost jako plech), propícháme vidličkou a přeneseme / překlopíme na připravený koláč.

 

Koláč vložte do trouby vyhřáté na 180°C (horkovzduch) a pečte dozlatova. Moje trouba upekla tento koláč za 45 minut.

Dobrou chuť.

__________________________________________________________________________________

24.4.2022 - Pečeme dle prastarých receptů našich babiček


Už jste se s tím jistě setkali, na návštěvě jste ochutnali nějakou delikatesu a namísto receptu jste se dozvěděli jen to, že se jedná o rodinnou recepturu, a ta se přece nikomu nedává. Nebo vám babička ze své tajné kuchařky vždy v neděli nějakou takovou dobrotu upekla a vám dnes už nezbývá než si o té dobrotě nechat jen zdát.

Někteří z nás takovou knihu receptů doma stále ještě mají, jen málokdo však našel odvahu se do vaření / pečení podle ní pustit. Jenže to, co je uvnitř, bývaly pro někoho opravdové poklady. Takovou knihu mám doma i já. Vzhledově antikvariát, listy drží pohromadě jen síla vůle a stará zavařovací gumička, kterou je celá kniha omotána, jenže to, co je uvnitř, to jsou recepty předávané po generace.

Než se ale k takovému receptu propracujeme, dá to práci. Nejprve je nutné vyluštit písmo, to dá hodně práce. Potom vyřešit otázku všech surovin z důvodu chybějících (odpadlých) rohů stránek. Dále musíme přepočítat staré váhy, tj. například:

1 kvintlík = 4,0137 g

1 žejdlík = 0,483 l

A když už máme recept sestavený, je nutné počítat i s tím, že se to prostě nemusí povést, a pak hodně lidí odradí i skutečnost, že dnešní ceny surovin nedovolují zbytečně experimentovat. S trochou zručnosti je však možné takové recepty opět oživit.

Mojí snahou je, aby recepty, na které s láskou vzpomínáme, nezůstaly zapomenuty někde na dně šuplíku staré kredence. Jednou za čas pro vás takový recept opráším, vyzkouším a uveřejním suroviny i s postupem.

____________________________________________________________________________

Dnes vám přináším recept na SVÁTEČNÍ KOLÁČKY s dvojí náplní 

(recept na cca 30 koláčků o váze 30-35g)

Kvásek:

250ml mléka (ohřát)

4 lžíce cukru krupice

1 droždí nebo 1 balíček sušeného droždí

Mléko ohřejeme, rozpustíme v něm cukr a přidáme droždí. Na teplém místě necháme vzejít kvásek.

Mezitím si do větší mísy připravíme zbylé suroviny:

300g hladké mouky

150g polohrubé mouky

špetka soli

100ml rozpuštěného tuku (já dala olej – s těstem se krásně pracovalo)

3 lžíce rumu

1 celé vejce

2 žloutky

nastrouhaná kůra z ½ citronu

Nakonec přidáme vzešlý kvásek a všechny suroviny zpracujeme vařečkou v těsto, které nebude lepit. (Kdyby lepilo, přidejte lžičku oleje, pokud by bylo moc řídké, tak přidejte hladkou mouku a ještě trochu zpracujte vařečkou). Pokud ale dodržíte výše uvedenou recepturu, bude těsto vláčné a nebude se lepit. Nechte 1,5 hodiny kynout (nejlépe pod peřinou).

Příprava náplně:

500g tvarohu (spíše suššího)

2 žloutky

4 lžíce cukru krupice

2 lžíce vanilkového pudinku (pudink na vaření)

1 vanilkový cukr

kůra z poloviny citronu

vše promíchat a dát do lednice odpočinout

Dále budeme potřebovat:

cca 100g rozinek (pro lepší chuť je doporučeno je nechat přes noc naložené v rumu v lednici) – množství záleží na tom, kolik jich budete chtít do každého koláčku vložit – já dávala 3-5 ks / 1 koláček

povidla nebo mák (já použila mák)

rozšlehané vejce na potření

drobenku / žmolenku – máte-li recept na svou, použijte klidně tu a pokud ne, tak já ji dělala z 15dkg polohrubé mouky, 15dkg cukru krupice, 1/4 másla (vše rukama zpracovávat tak dlouho, dokud se směs nebude lepit do hrudek)

A jdeme na postup:

Těsto vyklopíme na (hl. moukou) pomoučený vál a z těsta odřezáváme takové kousky, aby koláčky měly stejnou velikost. Od oka to nezkoušejte, měli by jste každý koláček jiný. Je doporučeno těsto vyválet a skleničkou pak vykrajovat stejná kolečka, rychlejší způsob ale je, vzít váhu a odkrajovat kousky o stejné hmotnosti. Já jsem odkrajovala kousky těsta o váze cca 30-35g, které jsem na pomoučeném vále vytvarovala do kuličky a poté válečkem na těsto vytvořila silnější placku. Celkem jsem z těsta vytvořila 31 koláčků. Doprostřed placky jsem dala tvaroh (vrchovatou lžičku), 3-5 rozinek a zabalila jsem je jakoby do uzlíku.

Takto připravený koláček dejte spojem dolů na plech a pokračujte, dokud nezpracujete všechno těsto. Když je plech plný koláčků, udělejte do všech jemně prstem důlek (těsto je pružné a vláčné, tak nehrozí, že uděláte díru až do tvarohové náplně) a do něj vložte makovou náplň, celý koláček pak potřete rozšlehaným vejcem a bohatě posypte drobenkou.

Takto připravené koláčky vložte do trouby vyhřáté na 180°C (horkovzduch) a pečte dozlatova. Moje trouba upekla koláčky za cca 40 minut, ale samozřejmě záleží na vašich zkušenostech, prostě musí být zlaté z obou stran.

Dobrou chuť.

-vd-

________________________________________________________________________

Jak na zdobení vánočních perníčků - poleva z přebytečných bílků

Při pečení vánočního cukroví vám jistě zbyde spousta bílků, tak my vám poradíme, jak z nich udělat tu nejlepší bílkovou polevu na domácí perníčky.

Receptů na měkké perníčky najdete na internetu celou řadu, spousta z vás má svůj osvědčený recept na výborné perníkové těsto, ale polevu, která by netekla nebo nebyla příliš hustá, držela tvar a šlo s ní krásně perníčky nazdobit, tak to už občas bývá problém. Vyzkušeli jsme několik "zaručených" receptů z internetu, ale nejjednodušší a nejlepší polevu na zdobení perníčků nám ukázala teta Katarína. 

Jednoduchost sama - připravte si:

2 bílky

200g moučkového cukru (musí být pečlivě prosátý přes cedník bez jediné hrudky)

šťávu z půlky citrónu

Bílky si dejte do větší misky a připravte si metličku na ruční šlehání. K bílkům nalijte citrónovou šťávu a postupně přisypávejte prosátý moučkový cukr a míchejdte a přisypávejte a míchejte tak dlouho, dokud vám nevznikne hladká poleva. Poleva by měla být hladká, držet tvar a nesmí být příliš hustá. Pokud vám příliš zhoustne, prostě jen přidejte pár kapek citrónu a opět pečlivě promíchejte.

Takto připravenou polevu si nandejte do zdobícího sáčku - my používáme ten s plastovou špičkou zn. Delícia, dá se koupit přímo v prodejnách Tescoma viz. první foto níže, další fotky jsou fotografie našeho zdobení s dětmi:

_______________________________________________________________________________

Zužitkování přezrálých banánů - recept na banánové rohlíčky

Banány jsou velmi oblíbené ovoce, ale velmi rychle hnědnou a většina z nás to vyřeší tak, že je prostě vyhodí. Je opravdu škoda je vyhodit, když si z nich můžeme upéct například banánové rohlíčky.

Recept na banánové rohlíčky:

2-3 přezrálé banány rozmačkáme vidličkou na kašičku

 

v mezičase si připravíme na plotně kvásek:

250ml teplého mléka

hrst cukru

1/2 droždí

trocha hladké mouky

 

500g hl. mouky nasypeme na rozmačkané banány

přidáme špetku soli

2 žloutky

a přidáme kvásek

ručně nebo v robotu zaděláme těsto, které necháme v teple kynout 1 a půl hodiny

z těsta vyválíme plát a vykrájíme velké trojúhelníky

na trojúhelníky dáme náplň (nejlépe se osvědčila tvarohová - recept má jistě každý svůj ověřený, ale může být i nutella nebo marmeláda, jak má kdo rád)

vytvoříme rohlíčky, které potřeme rozšlehaným vajíčkem 

pečeme na 180°C

_________________________________________________________________

Zužitkování přezrálých hrušek

Mezi klasické běžně dostupné české ovoce patří hrušky.

Hrušek je mnoho druhů, některé jsou po sklizni ihned ke konzumaci, některé vydrží pár týdnů a některé dobře uskladněné můžete konzumovat i v zimě. Hruška je velice zdravé ovoce, které posílí vaši imunitu. Naši předkové si museli vystačit s přírodní medicínou a tak je hodně využívali. Neoloupané hrušky obsahují spousty zdravých a prospěšných látek pro náš organizmus. Třeba podporují vylučování a tím pomáhají i snižovat tlak.

Hrušky jsou oblíbené ovoce a pokud je nestačíme sníst, tak je dobré je zpracovat sušením, jako kompot, pokrájené zamrazit, udělat z nich šťávu, povidla, nebo vánoční zavařeninu. Je opravdu škoda nechat je přezrát a pak vyhodit.

Recept na vánoční zavařeninu:

  

Hodně zralé hrušky oloupeme, zbavíme jadřince, přidáme trochu kyseliny citronové (aby nehnědly), pár hřebíčků, celou skořici, jeden badyán, pár plátků citrónu, zaklopíme poklicí a začneme vařit. Když hrušky pustí šťávu, tak poklici sundáme a svaříme do husta. Z volně ložených hrušek v kastrolu je pak maximálně 1/3 svařené hmoty. Odstavíme z plotny, vyndáme kolečka citronu a necháme vychladnout.

Z vychladlých hrušek vyndáme veškeré koření a hmotu rozmixujeme do hladka, pak ji zvážíme a na želírování použijeme Gelfix 3:1 a to podle návodu (na 1kg svařených hrušek se dá jeden Gelfix, ale pouze 20deka cukru, protože hrušky jsou většinou dost sladké). Povaříme podle návodu na sáčku Gelfixu a těsně před koncem přidáme trochu rumu, podle chuti. 

Pak již plníme do připravených sklenic a ty obrátíme víčkem dolů. Zavařeninu můžete použít na perníčky, slepení vánočního cukroví, ale i na rohlík s máslem.

________________________________________________________________________________

Využití všech přebytků a zbytků zeleniny.

"Pickles"! Nyní velice módní záležitost a přitom je to návrat kvašené zeleniny našich babiček

Kvašení je starý způsob konzervace potravin.                          

Pokud máte nějaké přebytky zeleniny, tak je můžete zakonzervovat kvašením.

Naše babičky používali metodu kvašení k uchování zeleniny přes zimu. Tento způsob uchování zeleniny je rychlý, levný a nenáročný. Naložená zelenina přirozeně prokvasí. Při kvašení zelenina měkne, tak je lepší používat tvrdší druhy zeleniny, jako: zelí červené, či bílé, mrkev, cibuli, pórek, červenou řepu, květák možná i brokolici. Můžete použít buď jeden druh zeleniny, jako třeba zelí, nebo libovolnou kombinaci podle chuti a zeleninu nechávat zkvasit vždy, když máte nějaké přebytek. Navíc je takto prokvašená zelenina velice zdravá, bohatá na vitamíny, snižuje vysoký tlak a udržuje střevní mikroflóru.

Pickles můžete klidně jíst denně, ale po menších porcích. Takto kvašená zelenina se používá třeba do salátů, nebo k jídlu místo kyselé okurky. V dnešní době se stalo hitem dávat pickes do hamburgerů.

Příprava:

Na jeden kilogram zeleniny si připravte 1,5 deka soli, trochu kmínu, vhodnou nádobu na rozmíchání a šroubovací zavařovací sklenice. Všechny nádoby před prací opláchněte vařící vodou.

Zeleninu najemno nakrájejte nebo nastrouhejte, promíchejte se solí a kmínem a směs důkladně promačkejte rukama cca 10 min, až pustí šťávu. Poté zeleninu nechte chvíli odstát. Pak ji napěchujte co největší silou do sklenice, tak aby na vrchu byla zeleninová šťáva. Zelenina musí být celou dobu kvašení úplně ponořená, aby se k ní nedostal vzduch. Pak sklenici zašroubujeme, ale ne úplně na pevno, tak aby šťáva při kvašení mohla vytékat zpod víčka pryč. Takto připravenou sklenici či sklenice s podnosem dáme do tepla, třeba i do kotelny. Cca 2 až 3 dny uniká kvašením vznikající plyn a vytéká šťáva. Když po 2 – 3 dnech kvašení ustane, tak víčko se odšroubuje, zelenina se doleje převařenou vodou, aby byla potopená, víčko se dotáhne na pevno, sklenice se otřou a postaví na čistý podnos a nechají se ještě tak dva dny, kdy kvašení pokračuje v pokojové teplotě – tedy celkem pět dnů to kvasí. Pak se sklenice přendají do sucha a chladna. Nejlépe do chladničky, nebo chladného sklepa. Výhodou tohoto receptu je, že zpracujete všechny zbytky zeleniny, dáte je do takové velikosti sklenic, abyste je při otevření postupně snědli. Takto své tělo obohatíte o vitamíny. Hlavně můžete udělat jednu, dvě nebo i více skleniček, podle toho kolik vám zbylo zeleniny.

Takto upravená zelenina vydrží minimálně 14 dní (podle teploty uskladnění). Pak si můžete udělat další. Když je však zelenina dobře udělaná, potopená se shora šťávou a uskladněná v chladnu, tak vydrží i do příští sezony, našim babičkám tak vydržela. Tato úprava se opět vrací a začíná být velice oblíbená, protože si můžete udělat třeba jednu sklenici a navíc se nemusí zavařovat.

_____________________________________________________________________________

Zužitkování přebytků bílého jogurtu – DOMÁCÍ LUČINA

Pokud máte rádi Lučinu, která není nejlevnější, tak si ji můžete zkusit sami vyrobit. Vyrobit Lučinu zvládne opravdu každý a výsledek stojí za to. Je to tak jednoduchý recept, až je to k udivení.

2 velké bílé jogurty (1 kg) = celkem 2kg nebo stačí 1,5kg.

1 kelímek smetany (nejlépe 33%)

sůl

Jogurt, smetanu a špetku soli dobře promícháme. Do misky vložíme síto. Do síta rozprostřeme čistou utěrku. Promíchanou směs přendáme do plátna a necháme 24 hodin vykapat v lednici. 

Za 1 den z jogurtu vykape syrovátka a chuť se absolutně změní. Nakonec Lučinu překlopíme na talířek a můžeme mazat na chleba či jiné pečivo.

Lučinu můžeme druhý den samozřejmě dochutit tím, že přidáme například:

více soli, nebo

česnek

cibulku 

pórek

pažitku

rozsekanou šunku

V uzavíratelné misce vydrží Lučina v lednici zhruba týden.

_________________________________________________________________________

Starší pečivo může být jako čerstvé, nebo může posloužit k dalšímu vaření.

V každé rodině čas od času zbyde nějaké pečivo a chléb. Nejlepší variantou, jak ho dále využít je, zamrazit ho. Pokud ale nemáte volný prostor v mrazáku, tak ho můžete zpracovat jinak. Nevyhazujte ho, dejte mu ještě druhou šanci. Starší pečivo a chléb můžete ještě využít - rozpéct, použít ke kuchyňské úpravě, jako krmení pro zvířata, nebo s podivem i při úklidu.

Starší chléb použijete i při úklidu. Když jsme jako děti rodičům zamazaly stěny, ale fungovalo to i na jiné věci, tak vzali střídku chleba a jemně třeli zašpiněné místo, až skvrna zmizela. Také při zápachu v lednici, či špajzu fungují dobře krajíce chleba, jako pohlcovače pachu. Můj otec čistil opatrně střídkou chleba i obrazy – olejomalby.

 

Starší pečivo, aby bylo jako čerstvé, stačí rozpéct.

Chleba rozprašovačem jemně poprášíme vodou, zabalíme do alobalu a pečeme ve vyhřáté troubě při 180°C cca 10 minut.

Pečivo (rohlíky, bagety dalamánky) dáme do rozehřáté trouby při180°C na tři minuty tak, aby nebylo vysušené a spálené, ale křupavé.

Sladké pečivo stačí potřít rozehřátým máslem a rozpéct jako rohlíky.

Další možností je využít chléb a pečivo pro další vaření či pečení.

Pečivo a chléb můžete nechat úplně ztvrdnout a použít ho jako krmivo pro domácí zvířata. Nebo z něho udělat strouhanku. Strouhanka z bílého pečiva se použije na obalování, ale i na knedlíčky do polévky a podobně. Zrovna tak i chlebová strouhanka se dá využít a to na zahušťování gulášů a jiných omáček.

 

Krajíc chleba lze použít jako záchrana i u trochu připálené rýže. Položte ho navrch, přiklopte, 5 minut počkejte a chléb vytáhne připálený pach. Zrovna tak ho můžete použít i u převařené – mokré rýže, při stejném postupu vám z ní vytáhne vodu a rýže bude opět sypká. Popřípadě můžete použít i rohlíky, které přebytečnou vodu v podobě páry vtáhnou do sebe.

Pečivo můžete použít v kuchyni na ledacos, třeba na známé topinky, žemlovku, žemlové knedlíčky, chlebovou polévku, smaženky, různé nádivky (zeleninová, velikonoční, slaninová), pizza rohlíky atd.

Ale jsou i jiné zajímavé recepty.

 

Chlebové bramboráčky

Kusy chleba namočte ve vlažném mléce, pak přidejte ingredience jako na klasické bramboráčky, tak vzniklo hustší těsto, ze kterého na pánvi usmažíte placky.

 

Krutony 

Chléb nakrájejte na kostičky a nechte buď na teplém místě uschnout, nebo lépe s troškou olivového oleje dozlatova vysušte a upečte v troubě. Používat je můžete do salátů, či polévek.

 

Chipsy z pečiva

Rohlíky, nebo bagety nakájejte na slabounké plátky. Potřete olejem (podle chuti smíchaným s kořením, bazalkou, tymiánem, česnekem, pizza kořením atd) a pečte na plechu v troubě na 180°C zhruba 20 minut. Pak už jen postačí trošku osolit.

 

Hranolky z rohlíků

U rohlíků, třeba i tři dny starých, uřízneme špičky a rozřežeme je po celé délce na hranolky, které potřeme mašlovačkou rozpuštěným máslem s libovolným kořením a solí. Dáme do vyhřáté trouby na 10 minut a hlídáme, aby se nespálily a byly křupavé. Můžeme je jíst samotné, k vínu, nebo i k polévce.

 

Prostě nevyhazujte jídlo, dejte mu druhou šanci.

________________________________________________________________________________

Skladování přebytků ořechů po Vánocích

Jedním ze způsobů uskladnění je zavařování v mikrovlnné troubě.

Potřebujeme: 

1. Čistě vymyté a důkladně vysušené sklenice se šroubovacím víčkem

2. Vyloupaná suchá jádra vlašských ořechů

 

Připravené sklenice naplníme jádry ořechů, klidně až po okraj, můžeme je i sklepat. Pak je dáme do mikrovlnné trouby, SAMOZŘEJMĚ BEZ VÍČEK!

Na mikrovlnné troubě nastavíme plný výkon, čas 1:30 minuty - 1:45 minuty (podle velikosti sklenice - na sklenici o objemu 0,75l nastavte 1:45 minuty). Po uplynutí času sklenice ihned vyndejte utěrkou, zavíčkujte a obraťte dnem vzhůru. Pokud se sklenice orosí, tak to nevadí, protože vlhkost se za chvíli vstřebá do ořechů. Nechte obrácené až do vychladnutí. Po otevření sklenice nasaje vzduch, tak jako u kompotu, či čehokoliv klasicky sterilovaného v páře.

Takto zavařené ořechy by měly vydržet mnoho let a po otevření by měly chutnat jako čerstvé. Zavařené ořechy skladujte ve spíži a chraňte před přímým sluncem (postačí sklenici zabalit např. do novin). 

Já to mám vyzkoušené ze sklizně 2017, takže odzkoušeno a zaručeno mám, že jádra ořechů ze sklizně roku 2019 nebudou žluklá, ale budou voňavá a jako čerstvá ještě na vánoční pečení 2021. Důležité je, že do takto zavařených ořechů se nemohou dát moli.

_________________________________________________________________________________

Vánoční medvídek z ořechů

Připravíme si:

2 vlašské ořechy - vyberte 1 větší na tělíčko a 1 menší na hlavičku

burské oříšky na končetiny, ouška a čumák

bílou a černou fixu 

mašličku na krk

tavnou pistoli

nůžky

 

Postup:

Vlašské ořechy musíme nejprve trochu zbrousit, aby nám hlava medvídka držela na těle, a to nejlépe pilníkem. 

Tavnou pisolí přilepíme hlavu k tělíčku. Dále přilepíme nohy a nakonec ruce. Další buráky použijeme na nos a uši. Na nos patří 1/2 buráku a na ouška spotřebujete druhou polovinu buráku. Začistíme nůžkami do výsledného tvaru. Až budeme mít nos a uši připravené - přilepíme je tavnou pistolí. Nakonec nakreslíme oči (bílou fixou si uděláme podklad a černou dokreslíme oči), dále dokreslím nos a pusu. Na hotového medvídka už jen přilepíme připravevnou mašličku. 

Konečný vzhled medvídka.

Přispěla: Veronika

__________________________________________________________________________________

Recyklujeme slupky a odpady z jídla

 

RECEPT: pomerančový sirup na limonádu – podle našich babiček

Dříve byly pomeranče nedostatkové zboží, a tak se z nich spotřebovalo vše. Naše babičky dělaly sirup na lehkou letní limonádu.

Kůra z deseti omytých pomerančů se pokrájí na menší kousky a namočí se na 24 – 48 hodin do studené vody. Když je bílá dužina rozmočena, tak se odstraní (odřízne, nebo oškrábe) tak, aby zůstala jen oranžová kůra (jinak by limonáda byla nahořklá), pak se umele, nebo na hrubo rozmixuje.

1 a 1/2 litru vody s 1 kg cukru a 3 dkg kyseliny citronové se svaří.

Do vlažného roztoku se nasype umletá kůra a nechá se 38 - 48 hodin luhovat. Pak se přecedí přes plátýnko a slije do lahví.

Kůra po namočení, po odstranění bílé dužiny a umletá.

Konečný vzhled limonády.

Příspěvek: Wandas

_________________________________________________________________________________

Recyklujeme jídlo - Co s vykoledovanými vejci?

 

RECEPT: plněná vejce

SUROVINY:

6 natvrdo vařených vajec

2 vrchovaté lžíce pomazánkového másla

1 lžíce normálního másla

1 rovná lžíce kremžské hořčice

1 trojhránek sýra

špetka soli

Žloutky se rozmačkají vidličkou, přidají se všechny suroviny, a šlehačem se to vyšlehá do pěny, pokud je pěna moc hustá, povolí se trochu vlažné vody, tak aby se dala stříkat zdobícím sáčkem do vařených bílků. Nakonec se vejce libovolně ozdobí.

Pokrájená vejce.

Naplněné bílky.

Konečný vzhled plněných vajec.

Příspěvek: Eva

_________________________________________________________________________________

Recyklujeme jídlo - Co s vykoledovanými vejci?

 

RECEPT: Sýrový salát s vejci - lehký, rychlý a chutný

SUROVINY:

1díl vajec natvrdo, nakrájet na kostičky

1 a půl dílu sýra (gouda, eidam, …) ½ nakrájet na kostičky, ½ nastrouhat

cibulka – podle chuti

trochu pažitky

trochu pokrájené sterilované papriky, když není sterilovaná, může být čerstvá jemně pokrájená

na ochucení sůl a pepř

na spojení bílý jogurt

Vše dáme do misky, promícháme a spojíme bílým jogurtem, můžeme přizdobit ledovým salátem.

Pokrájené suroviny před smícháním.

Konečný vzhled salátu.

Příspěvek: Eva

_________________________________________________________________________________

Recyklujeme jídlo - Co s vykoledovanými vejci?

 

RECEPT: RYCHLÁ NÁDIVKA

SUROVINY:

1. ČÁST

6 rohlíků – tvrdších – na kostičky

1velká hrst uzeného, nebo jakékoliv slušné měkké uzeniny na kostičky

1 velká hrst pokrájené petrželky (možno použít pažitku, kopřivy …)

3 vejce na čtvrtky (kdo má rád, může dát víc vajec a dát je celé)

3 velké žampiony (podle chuti, může se místo nich použít hrášek, nebo kukuřička)

1 kousek pórku na kolečka

Vše se dá domisky, nebo kastrolu a promíchá se.

2. ČÁST

Do kastrůlku se dá rozškvařit slanina na kostičky asi 6 lžic.

Vypne se plamen, dá se do toho rozpustit 1 lžíce másla na zjemnění.

Zalije se to ¼ až ½ litru mléka (a to podle velikosti rohlíků).

Rozbije se do toho 6 celých vajec.

Ochutí se to muškátovým oříškem a troškou Podravky (aby se osolila vejce) a vše se rozšlehá vidličkou a nalije na připravenou směs. Nechá se vsáknout do housky a jemně se pak promíchá a přendá do vymaštěné vysypané formy. Peče se do zlatova při 200°C a to podle trouby. Může se na hořejšek dát pokrájené uzené.

Nádivka drží pohromadě, je měkká a kyprá.

Nakrájené suroviny.

Směs na zalití.

Zalité suroviny po vsáknutí.

Pečená nádivka.

Řez nádivkou.

Příspěvek: Zůza