____________________________________________________________________________

PŘINÁŠÍME VÁM BLOG S NÁZVEM:

CO NÁS PÁLÍ

Níže uvedené články obsahují aktuální informace k tématům, které nás tzv. "pálí".

_______________________________________________________________________________________

uveřejněno: 15.6.2023

Čekáte odpovídající služby? Ani náhodou !!!

Pokud dojde k úmrtí v rodině, samo o sobě je to prostě rána a člověk naprosto neví, co a jak zařídit. Smutek je obvykle prvním a nejvýraznějším pocitem při ztrátě blízkého člověka. Člověk se však chybně domnívá, že smrtí vše končí. Naopak – tím teprve začne kolotoč. 

Při vyřizování dědictví se například dozvíte, že na zemřelého nesmí být nic napsáno – odběr elektřiny, vody, plynu, pojištění domácnosti, telefon atd. atd. Dokud vše neodhlásíte, tak neproběhne dědické řízení a bez dědického řízení nedojde k vyrovnání majetku, i kdyby po dotyčném zbylo třeba jen 500,-Kč. 

Pokud se rozhodnete cokoli odhlásit, tak bez úmrtního listu se s Vámi nikdo bavit nebude, jenže úmrtní list je zpravidla vystaven do 30 dnů. Počítejte tedy s tím, že minimálně další měsíc musíte veškeré nasmlouvané služby hradit dál. 

Problém nastává v případě, že pozůstalí nemají dostatek finančních prostředků.

Pokud si nebožtík například šetřil na pohřeb u nějakého finančního ústavu a pozůstalí nemají finance, tak jim holt nezbývá, než si na pohřeb půjčit a počkat, až se vše vyřeší a peníze obdrží od peněžního ústavu. 

Bohužel se také stává, že ani poté, co máte pozůstalost vyřešenou a vše by mělo již proběhnout bez stresu, tak narazíte na "odborníka", jako například u jedné rodiny, kde po zemřelém zůstalo na účtu České spořitelny cca 50 tisíc. U peněžního ústavu bylo zažádáno o vyplacení a čekalo se na ukončení pozůstalostního řízení. 

Poradkyně České spořitelny sepisovala s pozůstalými žádost o výplatu hodinu a půl. Po sepsání jim oznámila, že jim vlastně hotovost nevyplatí, že se to musí nejprve schválit a poté jim to hned přijde na účet. 

Po měsíci a deseti dnech došla pozůstalým trpělivost a začali zjišťovat, co se vlastně děje. Po nastudování webových stránek České spořitelny se pozůstalí dozvěděli tuto informaci: Pokud bychom potřebovali nějaké doplnění, zavoláme Vám. Vyřízení žádosti nám zpravidla trvá 10 pracovních dnů.

Pozůstalí tedy zavolali na infolinku České spořitelny, kde jim bylo sděleno, že peníze nebyly připsány proto, že poradkyni jejich pobočky tam něco chybí a oni jí to vrátili k doplnění a ona jim doposud neodpověděla. Paní z infolinky se omluvila a že to hned obvolá a dá do pořádku. Díky pracovnici infolinky České spořitelny měli pozůstalí částku do půl hodiny na účtu.

Takže si nemyslete, že když někde uvedete adresu, e-mail a telefon, že vás bude vůbec někdo informovat, jak je to s pozůstalostí. Prostě všichni na všechno kašlou a každý se musí starat a kontrolovat si své, jinak má smůlu.

Jen je mi líto lidí, kteří dnes nemají nějakou hotovost a čekají z jakéhokoliv důvodu, až bude vše vyřízeno, tak mohou čekat a čekat a čekat a pokud narazí na nějakou "odbornici – poradkyni", tak se také nemusí dočkat, protože jim nikdo ani nedá vědět, že to visí někde na něčí neschopnosti!

-EŠ-

_________________________________________________________________________________

uveřejněno: 28.5.2023

K neuvěření !!!

Před patnácti až dvaceti lety se v lokalitě Voděrádek neuvěřitelně kradlo. Neustále byly vykrádány rekreační chaty a i domky. Nás osobně v těchto dobách vykradli čtyřikrát, a to jsme vždy byli doma. Poprvé nám ukradli peníze, podruhé Babetu. Po třetí všechny peníze a cennosti, a to s námi bydlela ještě babička v dolním patře. Zajímavé je, že to bylo dopoledne a museli mít informace, že babička bydlí v přízemí a nerozhází ji žádný hluk. Takže během její přítomnosti v přízemí, vykradli celé horní patro. Prostě šikulové znalí poměrů, nebo měli opravdu přesný tip. Po čtvrté nám ukradli dvě horská kola a ani hlídací pes tomu nezabránil, že by pes dotyčné znal, to si jen můžeme myslet. Po těchto zkušenostech jsme náš dům i zahradu prošpikovali kamerovým systémem se záznamem.

Nyní byl dost dlouho klid, sice ne úplný, ale alespoň přiměřený. Také to bylo asi tím, že v rekreačních objektech se dnes již většinou bydlí natrvalo. Zato letos se nám to nějak začíná množit a drzost zlodějů je neuvěřitelná.

Letos v noci na velikonoční pondělí byl vykraden ve Voděrádkách rodinný dům, přestože majitelé v domě spali. Opět musel mít někdo dobré informace, co je kde za místnost. Vykradeno bylo přízemí domu a lapkové odnesli vše, co se dá rychle a bez problémů prodat (aku nářadí, benzinovou pilu, ……).

Drzost zlodějů však nebere konce - v pátek 26.5.2023 jsem měla pozvaného pracovníka na sekání obecního paloučku v Krabošické ulici naproti DS. Pracovník sekal sekačkou a stráně křovinořezem. Své osobní věci a svačinu si položil na lavičku a stůl, který tam je. Když však sekal stráň k poli a byl obrácen zády ke stolu a silnici, tak nějaký šmejd skočil na palouček a ze stolu mu ukradl drahý mobil. Jestli si někdo myslí, že třeba přijelo auto, zastavilo, někdo vyskočil, ukradl a nasedl, tak to ne. Já jsem pracovala celou dobu za vraty, kdyby pán náhodou něco potřeboval, tak abych to slyšela. To, co se stalo, je neuvěřitelná drzost. Co kdyby se majitel otočil, nebo ho napadlo, že si zavolá, vždyť mohl vyběhnout na silnici, kde je vidět na jedné straně až ke hřišti a na druhé k resortu a dotyčného by viděl odcházet. Naproti pracovali cizinci na rekonstrukci před bytovkou, když se jich dotyčný šel zeptat, tak bohužel nikoho neviděli ani neslyšeli.

Ale přesto je mobil fuč. Takže dobrá rada nad zlato. Zamykat, zamykat a zamykat. Nikde si nic neodkládat a nejlépe pořídit kamery se záznamem a prošpikovat s nimi svůj pozemek, neboť ani nejlepší pes Vám ráno neřekne, kdo u Vás byl na návštěvě, či kdo ho uplatil nějakou laskominou a bohužel Vám také neřekne, že dotyčného třeba i zná!

Eva Šimková

_______________________________________________________________________________

30.5.2022 – Není moc dětských hřišť v okolí, které by byla radost navštívit

Pokud jste už někdy řešili podobný problém, tak víte, že vybrat vhodné dětské hřiště pro vás a vaše ratolesti nebývá zas až tak snadné, jak se může zprvu zdát. V okolí se nachází dostatek dětských hřišť, ale jak vybrat právě TO správné hřiště, které splňuje vaše očekávání? Obzvláště, když hledáte například hřiště, které bude vyhovovat náročným požadavkům dětí s rozdílným věkem.

Děti s rozdílným věkem mají i rozdílné představy o tom, jak má takové „čupr cool“ hřiště vypadat. Starší dětí chtějí akci, mladší se spokojí s velkým pískovištěm a skluzavkou, ale vy jako rodič chcete mít jistotu, že hřiště je čisté, bezpečné a hlavně, že je zde možné v klidu relaxovat (nebo si třeba dělat svou práci na PC) a současně mít děti tzv. na očích.

Takových hřišť zas až tolik není a bohužel se setkávám i s hřišti, která jsou neudržovaná, zanedbaná s vysokou trávou, hračky ve stavu, že by spíše dětem ublížily, písek si rodiče pletou s popelníkem a zvířata si ho pletou s toaletou. Atrakce jsou nefunkční, rozbité nebo rozkradené. Není si kam sednout a pokud ano, tak to je většinou naposledy. Odpadky se hromadí u přeplněných košů a v jejich okolí. Nebo je zde tolik dětí, že není slyšet vlastního slova a člověk si nemá ani kam v klidu sednout.

Během našich výletů na kolech jsme na jedno takové „čupr cool" hřiště narazili. Jedná se o veřejně přístupné dětské hřiště Na Stádlech, které naleznete v nedalekých Popovičkách. Hřiště se nachází uprostřed obce v menším parku. Zaparkovat lze v těsné blízkosti nebo na nedalekém parkovišti. Hřiště je čisté, udržované, posekané, je zde naprostý klid a dětem se tu moc líbí.

Hřiště obsahuje lanové překážky uspořádané za sebou tak, že tvoří dráhu o jednom vstupu a jednom výstupu. Nechybí ani lanové překážky se záchytnými sítěmi - sestava nízkých lanových překážek těsně nad zemí a další atrakce.

Skrze dřevěný most se dostanete do další části hřiště, kde si užijí právě ti nejmenší. Je zde velké hřiště s pískovištěm, houpačky nebo dřevěný vláček. Dalším lákadlem je velká skluzavka a dětská lanová dráha.

Pro nejstarší děti se nabízí workoutová sestava na cvičení, horolezecká stěna nebo krásně udržované fotbalové hřiště.

Součástí areálu je i velké zastřešené posezení, které umožňuje výhled do všech stran, čili máte své děti neustále na očích. Já například ocenila tekoucí vodu, kde můžete své děti případně opláchnout.

Co mě překvapilo nejvíce je fakt, že hřiště není nově vybudované, ale je vidět, že se o něj obec řádně stará.

Je to hřiště, které prostě stojí za návštěvu. Pokud se rozhodnete toto hřiště navštívit, prosím, pečlivě si prostudujte Návštěvní řád tohoto hřiště, který je tam vyvěšen.

Několik fotografií z tohoto hřiště přikládám.

-vd-

______________________________________________________________________________________

9.8.2021 - Zámková dlažba a její údržba

Všichni chtějí hezké své okolí, chodníky i cesty. Stalo se trendem používat ke zpevnění betonové dlaždice. Dnes je trh zásobený dlaždicemi s nejrůznějšími povrchy, barvami, strukturami. Používá se nejvíce tzv. zámková dlažba, která je výhodná i při různých opravách, kdy se dá rozebrat a opět složit, avšak i tato dlažba má svou životnost. Aby chodník po letech užívání neztratil pěkný vzhled, musí se udržovat. Kdo ho však má udržovat, to se lety měnilo.

V roce 2009 vyšla novela zákona o pozemních komunikacích, která uvalila odpovědnost za stav chodníků pouze na jejich vlastníka. Novela zrušila odpovědnost majitelů přilehlých domů. Je to spravedlivé, protože když si na chodníku něco složíte, tak musíte obci zaplatit za zabrání chodníku. Chcete si na chodníku umístit reklamu? Opět si za ni zaplatíte. Takže o chodník se musí starat obec.

Zde v obci byly vybudovány nové chodníky ze zámkové dlažby. Je pochopitelné, že majitelé sousedních nemovitostí je nechtějí čistit, když ze zákona to má na starost obec. Ruční odstraňování plevele je náročné a chemické postřiky jsou velice drahé. Každý by se však měl zamyslet, jestli to okolo své nemovitosti takto nechá. Kdo se rozhodne, že chce mít okolo své nemovitosti hezký čistý chodník, tak pro něj máme radu.

Mechanická cesta – buď po dešti ručně čistit spáry vytrháním plevele, nebo vysokotlakým čističem spáry vystříkat. Plazivé rostliny zastřihovat, aby se nezakořenily v chodníku. Je to pracné a nikomu se do toho moc nechce.

Přírodní cesta – vyrobte si přípravek na postřik.

Budete na něj potřebovat 3 sklenice octa, 1 dcl jaru nebo jiného přípravku na mytí nádobí, ½ sklenice vody a 1 hrnek soli.

Nejprve zahřejte v hrnci ½ sklenice vody a ½ sklenice octa, dokud nebude směs teplá, pak přidejte a rozpusťte sůl. Nakonec přimíchejte zbytek octa a jar a nechte vychladnout. Naplňte jakýkoliv starý rozprašovač a nastříkejte na plevel za slunného počasí.

Pokud je plevele trocha, tak ho stačí 2x přelít pouze vařící vodou. Plevel zaschne a pak ho stačí jen vymést rýžovým koštětem.

Není to náročné a budete mít před nemovitostí čisto.

__________________________________________________________________________________________

28.7.2021 - Zázračná studánka

Ve Voděrádkách byly před pár lety otevřeny tři cesty. Cesty byly otevřeny pro obyvatele, aby bylo všem umožněno projít se do přírody. Tyto cesty byly krásné a udržované.

Dnes je doba, kdy jsou pěší cesty hojně navštěvované, protože přesto, že lidé bydlí venku, tak bydlí třeba v bytovce, nebo k domku patří malinká zahrádka. Každá obec se svými cestami či cyklostezkami pyšní. Cesta z Voděrádek do Kuří, nazývaná Od mlýna k mlýnu je hodně navštěvovaná a to i obyvateli z druhého konce vesnice. Je divné, že obyvatelé váží dlouhou cestu po silnici přes ves, aby mohli jít do hezké přírody, když jim za humny byla obnovena krásná cesta pro pěší do Světic.

Takto se cesta udržovala ještě před čtyřmi lety a takto vypadala:

Kdo se tam však jde dnes projít, tak rázem pochopí, proč lidé začínají chodit jinam. Cesta je zanedbaná a neudržovaná, takže se tam nikomu nechce. Dříve se sekala celá, pak na to ale asi byl jiný názor … třeba, že postačí posekat pouze prostředek cesty a strany mohou zůstat. 

Jenže dnes to vypadá takto:

 

Každý má na údržbu holt jiný názor …. jakoby se pro obyvatele připravoval nový bobřík odvahy – kdo chytne víc klíšťat.

Takhle vypadá konec cesty u Světic, kde si to udržují lidé z letiště:

Takže není divu, že se chodí do cesty Od mlýna k mlýnu, kterou udržuje firma AVT Group a Sportovní a společenský spolek Voděrádky. Cesta na Kuří je opravdu krásná a to až na konec voděradského katastru, kde však ten končí, to se již nedozvíte, protože někdo strhl před rokem a půl tabulku s tímto označením a do dnešního dne tam nebyla umístěna náhradní. Ale konec katastru každý pozná. Tam, kde začíná katastr Kuří, jsou poražené stromy a je zde absolutně neudržovaná cesta k rybníku.

Vnoučata začátkem prázdnin přišla z takovéto procházky do Kuří nadšená a navíc se prý po dešti v cestě objevila studánka. Děti ještě věří na pohádky a tak byly přesvědčeny, že jako je v Čechách tisíce studánek a mnohé z nich jsou prý i zázračné, tak jedna neobyčejná s živou vodou začala vyvěrat na cestě do Kuří. V dřívějších dobách by sem začaly směřovat kroky mnohých poutníků i turistů, pramen by byl vysvěcen a určitě by se zde objevila i kaplička. Tak jsem se na ten voděradský zázrak šla za sucha podívat. Kousek za třetím zastavením na cestě, hned na okraji probublával a vyvěral na povrch pramen živé vody. Jakmile se člověk více přibližoval, tak mu začalo být divné, proč se kolem šíří tak strašný smrad a ona zázračná voda má duhovou barvu.

Rozuzlení:

Dětem bylo vysvětleno, že to není pramen živé vody, ale spíše pramen mrtvé vody. Že jeden z majitelů rodinných domů v ulici K Mejtu si s ledovým klidem natáhl kanalizaci od sebe po obecním pozemku tak, aby nemusel vyvážet žumpu. S největší pravděpodobností umělohmotné roury lety zkřehly, prolomily se, a tak tyto fekálie vytékají na cestu, kde potůčkem probublávají okolo ní. Pravděpodobně je tam stažena i dešťová voda, a proto při a po dešti pramen silně vyvěrá. V době sucha asi budeme moci sledovat, kdy dotyční spláchnou toaletu, nebo se sprchují. Také je dost pravděpodobné, že se tam rozmnoží létající hmyz, který bude bumbat fekálie a pak okusovat procházející děti a dospělé.

   

Pro mě je s podivem, že si v této době někdo ještě něco takového vůbec dovolí a navíc nikoho kompetentního to nezajímá. Takže vzhůru do středověku

To už rovnou můžeme odpadky vyhazovat z oken na ulice, nebo za ploty, špínu vylévat za zdi a další a další prasárny tak, jako s tím začal i jeden nejmenovaný obyvatel, který si poseká, vyhrabe a trávu a větve hodí vyhnít na státní pozemek o čtyři metry dál:

On má uklizeno! Pro obec je to dobrá vizitka, okolo chodí lidé do práce a na autobus a dokonce návštěvníci divadla.

Jedni se snaží budovat a uklízet, jiní to svým postojem bojkotují. Zamysleme se, kam tímto počínáním směřujeme - do středověku???

Eva Šimková

___________________________________________________________________________________

24.6.2021 - Něco mě velice zaráží, ale možná jenom mě.

Postačí ze zápisu číst jen to žlutě zabarvené.

 

Ze zápisu města Říčany:

Zápis z jednání Zastupitelstva města Říčany dne 9. 6. 2021

PM 056/21 Domov seniorů Říčany–Voděrádky – Pavilon D, plánovací smlouva Předkládá Voráčková Jarmila Ing.

 

Domov seniorů Říčany–Voděrádky – Pavilon D, plánovací smlouva Předkládá Voráčková Jarmila Ing. Společnost DS Říčany, a. s., uzavřela v roce 2015 s městem Říčany: • Dohodu č. 360/2015/FP o poskytnutí finančního příspěvku (dále jen Dohoda), …………..Nový pavilon D bude realizovat společnost DS Realitní II, s. r. o. Vzhledem k tomu, že společnost DS Realitní II, s. r. o., se sídlem: Krabošická 84, 251 01 Říčany, IČ: 09119647, ID dat. schránky: tc94tg4, zastoupená Jakubem Erbenem, jednatelem, a Janem Čapkem, jednatelem (dále jen Společnost) seznámila město se stavebním záměrem výstavby Pavilonu D výše uvedeného DOMOVA SENIORŮ ŘÍČANY-VODĚRÁDKY dle projektové dokumentace Domov seniorů Říčany – Voděrádky - Pavilon D, zodpovědný projektant Ing. Josef Jambura, č. autorizace ČKAIT: 0102179, datum 8/2020, viz přílohy tohoto materiálu, byl připraven návrh plánovací smlouvy č. PS/00152/2021/OÚPRR (dále jen Smlouva).

Obsahem Smlouvy je dohoda smluvních stran na poskytnutí příspěvku Společností městu Říčany za Pavilon D ve výši 1.372.350,- Kč v termínech a za podmínek uvedených v návrhu Smlouvy následovně:

 a) část příspěvku ve výši 270.967,- Kč bude uhrazena Společností na účet Fondu rozvoje města do 60 dnů od nabytí účinnosti této Smlouvy,

b) část příspěvku bude Společností poskytnuta formou nefinančních plnění:

 1) výstavbou multifunkčního hřiště (v hodnotě 819.520,- Kč bez DPH)

2) výstavbou venkovního posezení (v hodnotě 74.325,- Kč bez DPH)

3) výsadbou stromů a keřů, parkových úprav (v hodnotě 152.538,- Kč bez DPH)

 4) projektovou přípravou a inženýringem (v hodnotě 55.000,- Kč bez DPH),

10 vše na pozemcích města v k. ú. Voděrádky, kdy výše uvedené přejde bezúplatně do majetku města. Přesné určení rozsahu a místa provedení prací sdělí Společnosti předseda Osadního výboru Voděrádky. Společnost má možnost namísto nefinančního plnění poskytnout městu plnění finanční, a to ve výši hodnoty neprovedených prací a nepředané infrastruktury. Obsahem Smlouvy jsou též záruky a sankce pro případ, kdy nedojde k finančnímu či nefinančnímu plnění, a také v případě, kdy Pavilon D nebude provozován jako občanská vybavenost, konkrétně domov se zvláštním režimem, ve smyslu § 50 zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, nebo domovy pro seniory ve smyslu § 49 zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách nebo komunitní dům pro seniory. Zastupitelstvu města Říčany je předložen návrh plánovací smlouvy č. PS/00152/2021/OÚPRR, aby souhlasilo s jejím uzavřením. Zastupitelstvu města Říčany je dále předložena k odsouhlasení i projektová dokumentace Pavilonu D, a to za podmínky uzavření výše uvedené plánovací smlouvy a také za podmínky, že výsledné požadované připojení Pavilonu D na veřejný vodovod a veřejnou kanalizaci je, stejně jako souhlasné vyjádření města ke stavbě, podmíněno souhlasným vyjádřením provozovatele těchto inženýrských sítí či města Říčany jako vlastníka těchto sítí………………., zastoupenou Jakubem Erbenem, jednatelem, a Janem Čapkem, jednatelem.

Hlasy: pro: 18 proti: 0 zdrželi se: 1 vyloučeni: 0 nepřítomno: 2 Usnesení bylo přijato.

č. usnesení: 21-05-007 Zastupitelstvo města Říčany souhlasí s uzavřením plánovací smlouvy č. PS/00152/2021/OÚPRR mezi městem Říčany a společností DS Realitní II, s. r. o., se sídlem: Krabošická 84, 251 01 Říčany, IČ: 09119647, ID dat. schránky: tc94tg4, zastoupenou Jakubem Erbenem, jednatelem, a Janem Čapkem, jednatelem, za podmínky, že stavební záměr nebude vyžadovat navýšení kapacity pitné vody a likvidace splaškových vod nad rámec uzavřené smlouvy s 1. SčV, neboť v projektové dokumentaci stavebního záměru je uvedena potřeba kapacity celého komplexu budov Domova seniorů Říčany – Voděrádky celkem 5.457 m3 /rok a stavebník předložil smlouvu č. 83016945/3 se společností 1. SčV, a. s., na maximální roční množství 5.472 m3 /rok dodávané pitné vody i vypouštěné odpadní vody.

 11 Hlasy: pro: 18 proti: 0 zdrželi se: 1 vyloučeni: 0 nepřítomno: 2 Usnesení bylo přijato

 

Za mě:

Zastupitelstvo města odsouhlasilo záměr rozšíření DS Realitní. Proti tomuto asi nikdo nic nenamítne. Možná, že se ozvou majitelé bytových domů, mezi kterými budou jezdit nákladní vozy a obyvatelé v Krabošické ulici a to v nových domcích Anglického resortu. Za tu krátkou dobu, co zde domky jsou, tak se jim prášilo při výstavbě DS, kanalizace, domů nad nimi a výměně řadu, prostě pořád.

Takže je úplně v pořádku, že při nové výstavbě se bude snažit investor něco do obce zainvestovat. Jenom je s podivem, co a proč. Je spousta důležitějších věcí, které jsou zapotřebí a bez přispění investora, či města to nepůjde vybudovat.

Tak by stálo za zamyšlení, co je přednější.

V ulici U Boudů chybí dešťová kanalizace a konečný povrch komunikace, ne jenom prozatímní. Tato ulice není zaměřena a není na ni udělaná PD a tím nemůže být zde vyřešen odkup pozemku.

V ulici Zámecká jsou propadlé roury dešťové kanalizace vybudované již za komunismu v akci Z.

Nedošlo k rozšíření vodovodního a kanalizačního řadu a vybudování dešťové kanalizace v ulici K Mejtu pro některé obyvatele Voděrádek. Zde navíc obyvatelé jezdí po prašné ulici. Dřívější výstavbě řadů bránili majetkové vztahy, kdy na začátku této ulice, byli vlastníky soukromníci (již zemřelí), ale nyní již je spoluvlastníkem město Říčany. Tak proč nenajít řešení. Hlavně, že zde město povolilo další výstavbu a udělalo etapizaci.

Okolo mlýna, když chcete jít pěšky na stezku, tak na křižovatce s Ořechovkou bezpečně neprojdete, je zde zapotřebí chodník.

Prodloužením protihlukové zdi na Říčanské silnici (č.101), by domky v Krabošické ulici neobtěžoval tak velký hluk.

Podle mě je nejdůležitější prodloužení kanalizace a vodovodu, aby všichni, kteří zde mají stejnou výši daní, měli i stejné podmínky k bydlení, ale to je jen můj osobní názor.

 

Eva Šimková

________________________________________________________________________________________

14.6.2021 - Špatné informace ke kanalizaci

Je pozoruhodné, že ke kanalizaci ve Voděrádkách jsou informace rozlišné. Většina lidí pořádně ani neví, kdy, jak a za jakých podmínek se napojit. Nejhůře jsou na tom ti, kteří se snaží být slušní a dodržet nějaké určené postupy od 1.SčV k napojení. Když všichni dělají totéž (napojení ke kanalizaci), tak to nemusí být totéž. Pro všechny by mělo být vydáno jedno poučení, a to jak a za jakých podmínek se napojit a ne, že každý to různě zjišťuje a od každého se dozví něco jiného.

Příklad "jednotného napojení" ve Voděrádkách na kanalizaci je následující:

1. Spousta občanů tvrdí, že hodně přípojek bylo napojeno a puštěno do čistírny odpadních vod ihned po dokončení hlavního řadu, a to před uzavřením smlouvy o odvádění odpadních vod s 1.SčV. Je to možné? Kdo zjistí, kdo se kdy napojil? Dnes již nikdo!

2. Někteří dostali od vodohospodářů informaci, ať nahlásí stav vodoměru. Nikoho ale už nezajímalo, zda se připojí, či ne, ale pravděpodobně od doby nahlášení stavu vodoměru budou již platit vodné i stočné. Bude to tak?

3. Podle informace těch, co mají novou přípojku vody i kanalizace, tak jim byl se smlouvou doručen rovnou i list na platbu záloh vodného i stočného na 2.čtvrtletí. Takže pokud se napojí na vodu a nestačí se připojit i kanalizaci, protože někde je to složité, tak stejně budou platit stočné ??

4. Někteří, co mají přípojku na vodu i kanalizaci, tak pochopili smlouvu tak, že se napojili a budou platit až od data uvedeného na smlouvě a nikam žádný stav nenahlašovali.

5. Po našem dotazu na 1.SčV byli informováni od technického pracovníka S., že je možné se napojit teprve až po uzavření smlouvy. Písemně to nahlásit na 1. SčV. Přijde pracovník, zapíše stav vodoměru a zkontroluje správnost napojení kanalizačních rour.

6. OV informoval, že: dle provozního a technického úseku je možné se napojit na kanalizaci od uzavření smlouvy na stočné. Stočné bude bráno průměrem nebo odhadem ??

7. Dne 14.6. jsem zavolala na 1.SčV centrálu, jak tedy postupovat. Zda to poslat písemně a čekat na jejich pracovníka, nebo si to prostě napojit, jak oznámil OV Voděrádky? Paní X z centrály mě odkázala na pana J. z pobočky na Kolovratské, který mi to prý vysvětlí. Pan J., když jsem se ho zeptala na správný postup, tak mne odkázal opět na pana S., který mi původně dal informaci podle bodu 5 výše. Ten mi řekl, že když nám přišlo něco písemně, tak co je psáno, to je dáno. Pan S. mne tedy informoval, že postup by měl být tedy následující (viz bod 8.).

8. Napojit se můžeme sami, kdykoliv a jakkoliv (nikdo to asi kontrolovat nebude, jak tvrdil původně, že to musí zkontrolovat jejich pracovník). V době napojení kanalizace máme stav vodného na vodoměru nafotit a poslat jim obrázek.

Takže někdo je napojen již od loňska, někdo z jara, někdo před smlouvou, pár jedinců po podepsání smlouvy a někdo vůbec, protože čeká na povolení a řádné informace platné pro všechny. Prostě bordel.

Je je to vůbec možné? Co člověk, to jiné informace. Jedna firma, jedno vedení a nemůže se podat lidem jednotná informace například, že: od 1.6. do 30.6. ať se všichni napojí na kanalizaci a stočné bude všem počítáno od 1.7. ...... Prostě bordel, bordel, bordel.

Eva Šimková

_______________________________________________________________________

23.1.2021 - Jak jsem úspěšně zaregistrovala prarodiče na Covid očkování, ……. alespoň jsem si to myslela

Seniorů nad 80 let je v ČR asi 400 tisíc, a když k tomu přičtu všechny zdravotníky a pracovníky ve zdravotnictví, tak se mi číslo navýší o dalších 300 tisíc lidí. No nevadí, v televizi říkali, že vakcín je dost. Dva dny před spouštěním rezervačního systému má vláda k dispozici téměř 170 tisíc dávek, pro seniora to zní jako „hodně vakcín“, ale z tohoto množství je potřeba naočkovat nejen nové zájemce, ale i pokračovat v druhé várce očkování u těch, kteří dávku již dostali. No nevím, nechci stařečkům kazit radost, ale podle mě to asi nebude tak úplně v pohodě, jak se všude píše. Babička i děda jsou téměř devadesátiletí a i když v televizi říkali, že rezervaci zvládne i senior se základní znalostí práce na PC, raději nic nenechávám náhodě a po dohodě s nimi, jim rezervaci udělám sama.

Středa 13.1. – přicházím do práce, kde se už vede debata na téma, kdo má kolik seniorů v rodině a zda je zvládnou všechny zaregistrovat. Důvodem je ranní prohlášení ministra, že vakcín není dost a po spuštění systému ji pravděpodobně dostanou jen ti „nejrychlejší“. Kolegyně volá domů a oznamuje rodičům, že ONI se v žádném případě sami registrovat nebudou, protože by to nezvládli tak rychle, jako ona (má větší zkušenosti s prací na PC). V kanceláři všichni panikaří a hledají všemožné informace na internetu, zmocňuje se mě nervozita.

Čtvrtek 14.1. – přicházím do práce, kolega přešlapuje u vchodu a čeká na kurýra, ….. asi něco důležitého. Po 15 minutách přibíhá do kanceláře a křičí: „mám ji" …. nikdo nechápeme. Vysvětluje nám, že zakoupil tu nejvíc nejrychlejší herní myš k počítači se super rychlým klikáním, která mu zajistí, že oba rodiče v pohodě zaregistruje. Kolegyně vypadá, že začne brečet. No nic, pořád pohoda, to mě přece nerozhodí. Kdyžtak si od syna půjčím tu jeho – dostal ji od Ježíška a barevně svítí – třeba mě to bude u té registrace uklidňovat.

Je čtvrtek večer, v televizi už hlásí, že to asi nebude tak jednoduché, jak předtím avizovali, ale pokud s přihlášením seniorů pomohou děti, měli by se tam dostat. Proč mám pocit, že zase lžou. Myslím na kolegyni v práci, ona sama je v důchodovém věku, tak snad to dá.

Ráno v 8:00 se má vše spustit a už teď je jasné, že půjde o čas a připravenost. V duchu si kontroluji, zda mám všechno. Prohledala jsem snad všechny weby a chci být připravena na záludnosti rezervačního systému, proto nenechávám nic náhodě a zabavuji synovi kromě svítící myši i jeho notebook určený na distanční výuku – protestuje, má rozehraný Minecraft – smůla, očkování pro babču s dědou je důležitější.

Kontroluji si znovu vše, co mám mít připraveno. Na dvou papírech velikosti A4 mám kromě jména, adresy a RČ i kód pojišťovny a protože říkali, že bude rozhodovat i zdravotní stav prarodičů včetně prodělaných zdravotních komplikací, mám k dispozici i kompletní anamnézu obou prarodičů, která sahá snad až do doby 2. světové války. Prostě nechci nechat nic náhodě. Tak snad to zítra vyjde na první dobrou.

Pátek 15.1. ráno – vstávám o hodinu dříve než obvykle. Zapínám oba notebooky vedle sebe. Na jednom připravuji registraci babičky, na druhém registraci dědy. Systém se spustí v 8:00 přesně.

8:00 ráno  – systém je spuštěn, nejprve požadují telefonní číslo, na které bude zaslán PIN. Zadávám své telefonní číslo a klikám na ODESLAT. Systém hlásí, že SMS byla odeslána a mám vyčkat, super, tak nejprve zaregistruji babičku a pak dědu …. čekám, čekám už asi 15 minut a nic se neděje, žádná SMS ještě nedorazila. Ještě, že mám k dispozici i manželův telefon (při pohledu na můj zoufalý výraz ani neměl na výběr), zadávám tedy číslo druhého telefonu (zkusím tedy přihlásit babičku na svůj telefon a dědu na telefon manžela).

8:30 - Hurá, SMS na první telefon přišla, ale její platnost už vypršela. Nervozita se stupňuje, žádám tedy o zaslání nové SMS a opět čekám na SMS, systém padá, nevím, zda ta SMS vůbec dorazí. Mezitím se situace opakuje i s druhou SMS pro dědu, také nefunguje, také žádám o nové zaslání. Systém padá a opět se záhadně spouští, ale ani jedna SMS nefunguje. Opět zoufale klikám na žádost o zaslání SMS.

8:45 – celkem mi dorazilo 14 SMS - 7 na každý mobil a ani jedna nefunguje. Rezervační systém je mimo provoz – máme vyčkat. Jdu si udělat kafe, koukám na myš, co mění barvy a myslím na kolegu s jeho super rychlou herní myší, zda se alespoň jemu zadařilo.

8:50 – systém naskočil, ale SMS již ztratily platnost. Zadávám tedy opětovně čísla mobilů pro oba prarodiče. A vida, obě SMS dorazily téměř okamžitě, zadávám je do systému a JSEM TAM !!!!! Po téměř hodině jsem se tedy dostala do kolonky 2 z 8.

Začínám vpisovat požadované informace – jméno, příjmení, číslo pojištěnce, zdravotní pojišťovna, email a vybírám nemocnici, kterou preferujeme. Na výběr je kromě Říčan, Praha, Benešov, Kladno, a další, vybírám tedy Říčany, mají to nejblíže a dle informací z TV přece nebude problém dostat vakcínu v jakémkoliv očkovacím centru z uvedeného seznamu. Překvapuje mě, že nikde nechtějí vyplnit zdravotní stav, nevadí, asi to teprve přijde.

9:00 – dostávám pro oba stařečky i PIN2 na oba mobily, což je vstupenka na výběr očkovacího termínu. Po hodině klikání na počítač a sledování aktuálních zpráv z webu a TV o tom, jak nic nefunguje, vše padá a jen několika málo lidem se podařilo celou registraci úspěšně dokončit, už z toho zas až takovou radost nemám, obává se toho, co bude následovat.

Přecházím tedy na jinou webovou stránku, určenou k výběru očkovacího místa a termínu. Zaráží mě už fakt, proč jsem tedy zadávala preferované očkovací místo, když si ho budu asi vybírat znovu, no nic … uvidíme.

9:02 - Vítá mě registrační systém Reservatic, zadávám obdržený PIN2 kód a rodné číslo, systém mi ihned hlásí, že v mnou preferované nemocnici (Říčany) je kapacita rezervací na očkování již vyčerpaná a mám si vybrat nemocnici jinou …. teď už začínám chápat, proč je to očkovací místo jen „preferované“ … v nabídce je Kladno, Benešov, …. okamžitě klikám na Benešov, je v dojezdové vzdálenosti a oba seniory tam můžeme v klidu odvézt. Z neustálého klikání na myš už mě bere křeč do ruky, ale jsem tak blízko ….

Otevírá se mi stránka s nabídkou termínů a časů – vybírám datum a čas, než stihnu kliknout na REZERVOVAT – systém opět padá. Začínám propadat panice. Systém se samovolně neustále spouští a padá. Objevuje se hláška: „Omlouváme se, ale kapacita pro obsluhu rezervačního systému je aktuálně plně obsazena. Další rezervace budou umožněny později po obsloužení uživatelů před Vámi,“ Jakmile systém opět naskočí, zkouším to znovu a znovu. I po výběru termínu a času a kliknutí na REZERVOVAT se neustále objevuje hláška, že mnou vybraný termín a čas je již rezervovaný a mám si vybrat jiný. Už ani nevím, komu jsem jaký čas vybrala, prostě klikám a klikám a klikám. Už beru cokoliv, kdykoliv, jakkoliv. Stále se nic neděje.

9:15 – rezervační systém Reservatic zobrazuje hlášku: „Omlouváme se, ale kapacita rezervací na očkování je již vyčerpána u všech očkovacích míst.“ Nechápu, jak je to možné. Současně rezervační systém doporučuje další volnou kapacitu ověřit za několik dní, až budou další dodávky vakcín a očkovací místa doplní termíny.

9:30 – volá kolegyně z práce, nepodařilo se jí dostat ani k přidělení PIN2 kódu, neví, co bude dělat a jak to rodičům řekne.

9:40 – volám kolegovi, jak uspěl se svou „turbo“ myší, také nic, dostal se stejně daleko jako já, má PIN2 kód a musí čekat na uvolnění rezervací, stejně tak, jako já

10:00 – 15:00 – už nevím ani po kolikáté, ale opět zkouším načíst rezervační systém, třeba se už něco uvolnilo …. neuvolnilo. 

15:30 – během čtení zpráv na internetu a pití několikáté kávy, zkouším náhodně systém – daří se mi dostat na výběr nemocnice – vybírám opět Benešov – vše ostatní je už obsazené a zbývají jen vzdálená města. Načítá se mi čas a termín, nepřemýšlím, vybírám první, co vidím. Okamžitě mi přichází 2 emaily, ze kterých se dozvídám, že babička má rezervaci na oba očkovací termíny do Benešovské nemocnice. Zkouším dědu – daří se – opět mi přichází 2 emaily s potvrzením pro oba očkovací termíny. SUPER – SKVĚLÁ ZPRÁVA

15:45 – volám kolegu i kolegyni z práce ať to také hned zkusí – daří se, oba mají termíny – také do Benešova

Je pátek – příští středu jdou stařečci na očkování – už od okamžiku, co se dozvěděli, že mají termín, jsou oba natěšení a to nejen proto, že jsou jedni z mála, kdo vakcínu dostane, ale oba pevně věří tomu, že se už nebudou muset tolik bát si popovídat s vlastní rodinou.

Současně se ale začínají hromadit zprávy o tom, jak je přidělování vakcín nespravedlivé a jak vakcínu dostávají za podivných okolností i ti, kteří na ni nárok nemají. Také se už ví, že výrobce nedodá vakcíny v počtu, který slíbil, ale budou cca o polovinu zkráceny. Jsem v klidu, to mě nerozhodí – oba už termín mají.

V pátek večer – 5 dnů před samotným očkováním - mi přichází postupně 4 SMS zprávy – „Vaše rezervace byla zrušena, zaregistrujte se prosím znovu – nemocnice Benešov“. Zrušili jak obě očkování, tak i obě přeočkování pro oba stařečky. Volám do nemocnice – je prý po pracovní době a nejsou informační kancelář, ať si volám linku 1221. Volám 1221, velice ochotná paní na lince vše prověřuje. Prý nám byla rezervace opravdu zrušena (někdo nám ji ze systému vymazal pro oba stařečky), a to prý z důvodu nedostatku vakcín. Nechápu to, včera pro ně vakcína byla, dnes už není. Nevím, jak jim to řeknu, babička bude určitě brečet. Paní na lince mi oznamuje, že tím, že byla rezervace zrušena, je vlastně nutné podstoupit celý proces registrace znovu – od zaslání první SMS, opětovné zadání všech informací o obou prarodičích, až po čekání na PIN2 kód. Teď už se chce brečet i mě. Novinkou je to, že i když budu mít PIN2 kód tak se dál nedostanu, musím čekat, až mi dorazí SMS, že se místa uvolnili a tak mi rezervační web dovolí vstoupit do systému a opět vybrat datum a čas. Smutně poděkuji a volám mamce, ať to babičce s dědou šetrně sdělí. Myslím i na kolegy z práce, mají registraci také v Benešově – jen na jiný den, jdu jim zavolat.

je pátek večer – 5 dnů před rezervovaným očkováním, které mi bylo dnes zrušeno – opět je tedy rezervuji, už nemám kafe, mám 2dcl bílého, u každého kliknutí sprostě nadávám na tento stát, systém přidělování a organizaci celé této estrády, nakonec dostávám PIN2 kódy pro oba stařečky a nyní budu čekat na SMS s informací, že je možné jim vybrat místo a čas očkování.

Zde můj příběh zatím končí. Paní na lince říkala, že nové vakcíny dorazí snad v pondělí, tak uvidíme, průběžně budu systém zkoušet.....

……………………….. pokračování příště …………………..

 

Registrace prarodičů na Covid očkování - část 2

sobota večer – náhodně zkouším přístup do systému … uvítací hláška už mi napovídá, že zbytečně: Aktuálně probíhají úpravy systému pro řízení rezervací dle dostupných kapacit. Vyčkejte na SMS s výzvou k rezervaci.

neděle 24.1. odpoledne – opět zkouším …. co kdyby náhodou. A …. nová hláška: Vámi zadané údaje jsou správné, ale prozatím se z důvodu snížených dodávek vakcín nemůžete rezervovat. Vyčkejte na SMS zprávu, která Vás upozorní na nově vypsané volné termíny. Děkujeme za pochopení. No, tak třeba zítra.

V neděli v 19:00 přichází SMSka postupně na obě zadaná mobilní čísla: Rezervujte si termín očkování pro pojištěnce RČ: XXXXXX, to samé na druhém čísle.

V plánu byla večeře, ale očkování je přednější, rychle všeho nechávám a běžím k počítači. Po zadání PIN2 a RČ mi systém automaticky nabízí předběžně vybranou pražskou nemocnici Královské Vinohrady a seznam všech dostupných termínů - první volný termín ze seznamu je již zítra (v pondělí) brzy ráno. Při představě, že budu babičku s dědou ještě teď večer nervovat, ať se připraví na brzké ranní očkování, raději vybírám termín úterý 26.1.2021 ráno a pro oba dva vybírám časy jdoucí po sobě. Potvrzení o registraci termínu očkování přichází okamžitě na email a to pro oba. S rodinou jsme se dohodli, že stařečky nebudeme těmito informacemi vůbec zatěžovat, dokud nebude 100% jisté, že vakcínu dostanou.

pondělí 25.1. se na internetu a v televizi objevuje zpráva o hromadném rušení termínů očkování: Státní zdravotní ústav (SZÚ), který funguje jako očkovací místo, stornuje všechny své termíny od 8. února na očkování pro seniory starší 80 let, kterým se podařilo přihlásit do rezervačního systému. Jako důvod uvedl nižší dodávky vakcín, které avizovalo ministerstvo zdravotnictví.

Přestávám už věřit všemu a na zítřejší očkování vlastně ani nevím, zda je vezmou nebo ne. Ještě, že jsme jim to neřekli, to už by jejich psychika asi nedala.

Pondělí 25.1. odpoledne - přichází emaily z rezervačního systému Reservatic. Jdu hned na internet a strachy otevírám doručenou poštu. V obou se píše to samé: Upozornění na nadcházející rezervaci - Připomínáme vám, že zítra 26.01., v XX:XX hodin máte rezervaci na Očkování na COVID-19 ve Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. OK, to už vypadá nadějně, nastal okamžik to sdělit stařečkům. Oba jsou nadšení a neustále opakují, že v televizi ale říkali, že vakcíny už nejsou. Ujišťujeme je, že se jedná o rušení termínů rezervací od února a pro ně by vakcína zítra být měla … snad, … doufám, … nic jiného nám stejně nezbývá.

Úterý 26.1. brzy ráno – pro jistotu projíždím emaily, SMS zprávy i internet, zda se opět něco nezměnilo, ať nejedeme zbytečně. Zatím to vypadá, že ne. V doporučení psali, ať nevozíme prarodiče zbytečně moc brzy, stejně mají vakcínu objednanou na určený čas a museli by tedy zbytečně čekat. A totéž platí i s počtem lidí (doprovod), abychom do nemocnice nejeli jako Hujerovi. Dáváme tedy na jejich radu a přijíždíme k nemocnici cca 15 minut před objednaným očkováním.

V patře určeném k očkování se sice nachází velká spousta lidí, ale systém mají nastaven dobře. Několik sester neustále prochází mezi seniory a kontrolují s nimi čas objednání – ti, kteří přišli na čas, jsou posazeni nejblíže k místu, kde probíhá pohovor před samotným očkováním. Ostatní musí čekat v chodbě před ordinacemi. Babička s dědou jsou hned zváni do místnosti na pohovor a dále pokračují na samotné očkování.

Na lidech stojících ve frontě je vidět nervozita a dokonce i jistá nevraživost. Další přicházející senioři se snaží dostat přímo do místnosti, kde probíhají pohovory, doufajíc, že čím dříve dorazí, tím dříve dostanou vakcínu. Ostatní senioři v chodbě se hlasitě ozývají a vykazují je zpět do fronty na chodbě. Sestřičky vše zvládají na jedničku, už samotné ujišťování seniorů, že mají ještě chvíli čas, ať počkají, že se na ně řada určitě dostane, tak spoustu z nich hodně uklidnila. Totéž platilo i s vysvětlováním času objednání seniorům, kteří dorazili třeba i o několik hodin dříve.

Člověk by řekl, ale no tak lidi – klid, jenže když si představíte, kolik námahy dalo těm, kteří se teď na té chodbě nachází k tomu, aby se na toto očkování dostali, k tomu se připočítá strach z toho, že každou chvíli se můžou dveře ordinace otevřít s tím, že vakcíny došly (což se dle aktuálního vývoje klidně může stát), nebo i to, že lidé čekající na vakcínu jsou velmi staří, unavení a toto pro ně musí být neskutečně psychicky vyčerpávající, tak se jim člověk nemůže divit.

Babička s dědou vychází z ordinace očkovaní a zubí se, jako když vyhráli jackpot ve Sportce. Injekce prý vůbec nebolela a oba dostali očkovací kartičku s termínem druhého očkování. Nyní je čeká několikadenní klid, nenamáhání se a pokud možno, vyhýbání se kontaktu s cizími lidmi.

Člověk si neuvědomí, co takové očkování pro seniory znamená, dokud se nevžije do jejich situace. Pokud jste staří a celý den se dozvídáte jen to, kolik lidí zemřelo, kolik se jich nakazilo, jaké další mutace ta nemoc už má a že pokud dostane Covid senior starší 75-ti let a má těžký průběh, tak 4 lidé z 5-ti se z nemocnice již domů nevrátí, tak takové informace musí být pro seniory děsivé.

Pak se dozvíte, jak jediným řešením je očkování, ALE ….. vakcíny není dost a asi se nedostane na všechny hned. Staří lidé jsou ze všech těch zpráv vystrašení a v hlavě jim koluje jediná myšlenka, že když nebudou očkovaní a chytnou Covid … určitě umřou – tak moc je pro ně očkování důležité.

Závěrem prosba – pokud máte v okolí seniora a víte, že má o očkování zájem, ale nemá nikoho, kdo by mu s tím pomohl a vy tu možnost máte, nabídněte se a pomozte mu.

-vd-

____________________________________________________________________

23.9.2020 - Krize – nejenom koronavirová

Aktuální krize způsobená koronavirovou nákazou odkryla, že spousta věcí nefunguje. Některé nefungovaly i před ní, ale protože nyní mají lidé více času na přemýšlení a jsou s nynější situací nespokojeni a duševně rozladěni, tak si začínají více všímat věcí kolem sebe, na které by se při normálním shonu vykašlali a raději si zaletěli do nějaké krásné, čisté dovolenkové destinace.

Jako společnost jsme si doposud příliš nevšímali, jak to kolem nás vypadá.  Pokud vše šlapalo, tak jsme to brali jako samozřejmost. Nyní, kdy se spousta z nás bojí někde courat, tak zjišťujeme, že věci okolo nás nefungují, tak jak by měly a nám to vadí. Najednou si všichni začínají uvědomovat, že se udělá spousta příprav, ale věci se nedotáhnou do konce. Nic se pořádně nespočítá předem, nápady se střílí od boku, nic se zpětně nevyhodnocuje. Vždycky, když se zjistí, že je něco špatně, tak se to nedořeší, ale dají se od toho ruce pryč. Přitom to má velký dopad na náš každodenní život. A chyba není v  lidech, kteří sedí nahoře nebo dole, ale v systému. Přestala se kontrolovat vykonaná práce. Něco se dotáhne do konce, s velkou slávou se to prezentuje a pak přijde jiný politik, jiný ředitel, jiné vedení, které na údržbu nevydá ani korunu a je z toho zase bordelák. Co vedení, to jiný názor na věc. 

Příkladem tohoto je kulaťák u dálnice D1, který se s velkou slávou a za přítomnosti různých politiků a nepolitiků otvíral a byl upraven a osázen. Dnes když tam jedete, tak je sice funkční, ale je to špinavé zarostlé neudržované torzo, co před časem stálo poplatníky nemalé peníze. Tak je to se vším. Místo čistého osázeného místa, vám toto zanedbané zkazí zbylou náladu a prohloubí ještě více případnou depresi. Žijeme v nepořádku, ve vzduchu je spousta prachu, který nás dusí, stromy schnou, výsadby zarůstají bordelem, silnice jsou špinavé, nové chodníky se nechávají devastovat projíždějícími náklaďáky a odpovědní odpálí stěžovatele s tím, že to svádí na ty nad nimi, nebo pod nimi, či na peníze a nejlepší výmluvou je to, že s tím nic nenadělají. 

Spousta z nás již rezignovala, ale to je špatně. Když se peníze ze státní kasy na něco vydají, tak by se to mělo udržovat. V období, kdy jsou ředitel, vedoucí, politik a jakýkoliv zástupce nás u vesla a nesouhlasí s vybudovaným a bojkotují to, tak se to pomalu dostane zpět do zuboženého stavu. Po nich však přijdou další, kteří mohou mít na to jiný názor a zase to vybudují, opraví atd, a to opět ze státních peněz. Nakonec zamyslete se nad tím, jak k tomu přijdou nemocní, pro které nezbydou finance na léčbu a skládáme se na ně, děti pro které nejsou dostatečné finance na vzdělání, důchodci, kteří žijí u hranice chudoby a další a další.

Všechno špatné je pro něco dobré a tak možná nám tato koronavirová krize otevře oči a budeme se starat o to, aby se státní finanční prostředky, vlastně prostředky pro nás všechny zbytečně nevyhazovaly z okna, ale užitečně investovaly, tam kde je to třeba. Jinak nás čeká to, že z nás bude nemocný, hloupý, chudý a zadlužený národ uprostřed Evropy.

________________________________________________________________________________

31.8.2020 - Zamyšlení

Dnes jsem si přečetla na stránkách města zápis našeho OV ze dne 27.5.2020, který byl zveřejněn pro obyvatele až 17.8.2020, což je za tři měsíce.

Co člověk to názor a co vedení obce to opět jiné názory a náhled. Nechci tady rozebírat údržbu zeleně, nesekání škarp v obci, zarůstání nové výsadby plevelem, ponechání stromů aby uschly, zda jsou na to peníze či ne, ale jenom se zamýšlím nad tím, proč se nechávají vysemenit bodláky, které ničí zeleň v okolí? Proč se neprovádí za přidělené peníze řádná údržba a obec je špinavá? Proč se neodstraní laguna bahna před DS a nechává se roztahovat do celé vesnice? Pravděpodobně na to mám asi špatný názor.

Neuvěřitelně mne ale zarazil zápis:

Zápis ze schůze osadního výboru (OV) č. 3/2020 z řádného zasedání osadního výboru místní části Voděrádky konaného dne 27. 5. 2020 ve Voděrádkách

5) OV žádal správu zeleně o povolení ponechat dva velké kusy kmene k vytvoření pamětního kola. Žádost byla předána p. starostovi, zatím bez odpovědi. Starosta kontaktován OV, zatím také bez odezvy. O další pokus získat vyjádření starosty byla požádána koordinátorka OV, abychom mohli místo uvést do pořádku. Kmeny bude i na místě potřeba přesunout s pomocí těžké techniky.

Minulý OV se snažil vesnici vylepšovat, samozřejmě některá rozhodnutí se nemusela líbit všem. Ale snažili jsme se s čistým svědomím obec mít čistou a udržovanou. Hlavně jsme dali do plánu na příští období, který po nás požadovalo město - opravu křížku ve Voděradské a hlavně vypracování projektové dokumentace na dešťovou kanalizaci (na rok 2019) a konečný povrch ulice u Boudů a to v dalších letech (o čemž byl nový OV informován) s tím, že po vybudování kanalizace bude hotová projektová dokumentace a tak se i vyřeší neoprávněné zaplocení pozemků. Při zaměření ulice by se zjistilo, zda bude dost široká a rodinám se tedy budou moci tyto pozemky odprodat, či pronajmout a hlavně by se mohla konečně tam vybudovat dešťová kanalizace a nový asfaltový povrch. Bahnitá voda by při deštích netekla až na náves.

Tak se zamýšlím nad tím, zda je dobré vytvořit pamětní kola, nebo nechat opravit památný křížek? Zda je dobré opravit ulici recyklátem, nebo použít peníze na investice a postupně tam nechat udělat asfaltový povrch? Je přednější moderní hřiště, nebo lidem udělat slušnou ulici? Proč, když začínám projednávat nové hřiště, tak investuji nemalé peníze do výměny ohrazení pískoviště? Nestačilo by nevyhovující sundat a počkat, jak to s hřištěm dopadne?

Z mého hlediska je smutné, když se loni touto dobou (po dvou měsících nového vedení) uveřejní v Kurýru článek - Voděrádky Vzkvétající obec, kde se píše “Často se setkáváme s tím, že lidé, kteří do Voděrádek zavítají po delší době, ale i ti, kteří sem jezdí pravidelně, jsou příjemně překvapeni, jak obec za poslední roky „prokoukla“ a zkrásněla.“  Co by se asi psalo dnes (po roce a půl)??? V článku se doporučuje stezka Voděrádky  - Kuří, ale zkuste si ji projít dnes, kdy bodláky a plevel švihají lidi do boků.

Nechci nikoho kritizovat, ani osočovat, je na každém, jaký na to má názor, jsou tací, co si myslí, že je to takto v pořádku. Protože se mi toto nelíbí, tak Sportovní a společenský spolek Voděrádky začal stezku Voděrádky – Kuří pomalu čistit a upravovat, protože letos byla posekána jednou a pak byla posekána soukromou osobou, která tam dělala akci pro děti.

Z mé strany je to pouze zamyšlení, nad tím jak jsme dopadli. Někteří se mnou jistě nebudou souhlasit, ale to už tak bývá. Hlavně je smutné, že namísto vzkvétající obce dle mého názoru žijeme nyní v zanedbané obci, kde se lidé přestávají zdravit a raději se otočí na druhou stranu. Zmizela vesnická soudržnost a slušnost a radost z hezkého bydlení, místo toho nastoupila lhostejnost, pomluvy, lži a závist.

Za Sportovní a společenský spolek Voděrádky

Eva Šimková a Veronika Dvořáčková

________________________________________________________________________

4.7.2020 - Zasloužený důchod

V dnešní době, když se pracující člověk rozhodne odejít do důchodu a navíc předčasného, tak se to rovná tomu, že se rozhodne skočit z mostu bungee jumping.

Výhled zaslouženého odpočinku, procházky do přírody, kochání se krajinou a věnování se svým koníčkům se po půl roce rozplynou jako pára nad hrncem. Aktivní stárnutí je aktuálním tématem. Důchodce touží být samostatný, nezávislý, chce si udržovat zdravý životní styl a pozitivní myšlení. Každý touží po kvalitním podzimu života. Ovšem s výší důchodů, které nerostou tak, jako ceny a mzdy běžného pracujícího člověka, se takto žít nedá. Přestože někteří důchodci si něco naspořili, tak jim život ukáže odvrácenou tvář.

Průměrná čistá mzda pracujícího je 25.559,- Kč.

Průměrný starobní důchod je 14.397,- Kč.

Předčasný důchod je ještě v průměru o 1.444,- Kč nižší.

U žen je průměrný důchod cca 12.143,-Kč

Stát nám zaevidoval - životní minimum jednotlivce 3.860,- Kč

Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb.

Existenční minimum jednotlivce 2.490,- Kč. 

Existenční minimum je minimální hranicí peněžních příjmů, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.

Průměrná mzda pracujících neodpovídá s ohledem na „černé výplaty“ skutečnosti. Takže průměrný důchodce má ½ příjmu průměrného pracujícího člověka a čtvrtinu příjmu normálního člověka. Má snad důchodce levnější bydlení, jídlo, slevu na elektřinu, protože je senior ???

V dnešní době se tedy sny důchodce buď rychle rozplynou a jde makat někam do vrátnice a v zimě se ještě raduje, že ušetří za teplo a světlo, nebo si může sbalit deku a mazat pod most.  Největší „level“ je, když ještě ovdoví. To se to potom žije z 13.397,- Kč, po zaplacení činže a poplatků cca za 9.000,- Kč a to v malém bytě. V rodinném domku jsou náklady ještě větší, pokud nechcete, aby vám spadl na hlavu. Takto průměrnému seniorovi zůstane 4.397,- Kč,  jak říká stát: „k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb“, což vychází na 147,-Kč na den.

Takže senior, který špatně vidí, si nemůže dovolit pořádné brýle, protože z ceny v optice by se mu ty oči ihned snad srovnaly. 

Botičky, protože mu otékají nohy a v těchto letech potřebuje ortopedické, si jde koupit do tržnice k „Jonťonkvankovi“, který mu nabídne za 150,- Kč zaručeně kožené, nepromokavé a o dvě čísla větší, protože “nozicka můze estě víct otect“. 

Co takové zoubky, no ty si nemůže dovolit, sakra proč nepadají ve dvaceti, ale až k stáru? Takže většinou, no bez stoliček se obejdou, pak to pokračuje a vlastně se obejdou i bez ostatních, ty movitější si koupí protézu, ta se přilepí a špatně drží, takže se s ní nedá pořádně nažrat a tím se ušetří. Také někteří s protézou ztrácí chuť, tak vlastně zblajznou vše a tím také ušetří. No a co zdravotní problémy, to se raději lékaři vyhnout, mohl by napsat prášky, které se platí. 

Co takhle kadeřnice, při dnešních cenách seniorovi stačí k ostříhání a případné barvě šikovná vnučka, po jejím zásahu sice vypadá jak tříbarevná kočička, co omylem spadla do mlátičky, ale ono to doroste. 

S chabým zrakem, špatnou chůzí v zaručeně značkových „NYKE“ botách, s vymlácenými zuby, okousanými vlasy a podlomeným zdravím se seniorovi ani nechce nikam, a tak zaleze do bytu jako do nory, a tím zase ušetří na oblečení, protože kdyby si měl navléknout to, co fešně nosil před dvaceti lety, tak vypadá, že se obléká v popelnici. Tím dospějeme k závěru, že i reklamy na kvalitní stáří jsou podvod, například to, že paní může při úniku moči opět jezdit s manželem po výletech je nesmysl, protože jedny inkontinenční kalhotky stojí 548,-Kč a těžko by dáma chodila v elasťákách celou tůru v jedněch nacucaných kalhotkách. Až by si šla dát do horské chaty kávičku, tak by voněla jak opička.

Nad spravedlivými důchody se naši nejvyšší asi nezamyslí, takže nezbývá, než dobře vychovat své děti, které se o vás v seniorském věku postarají a také se zamyslet nad tím, zda by člověk člověku nemohl snad nějak pomoci, někdy stačí i normální lidský kontakt, aby si senior nepřipadal vyřazen ze společnosti.

Eva Šimková

_________________________________________________________________________________

22.6.2020 - Bordel, bordel, bordel!

Před nedávnem jsme zjistili, že v Krabošické ulici za kontejnery si někdo dělá skládku a také tam chodí někdo na velkou. Po tomto zjištění jsme s manželem pozemek uklidili. Bylo to posekáno, fekálie odstraněny a odpad vyhrabán a suť překryta zeminou, aby to nesvádělo k další černé skládce.

Pro jistotu jsme pozemek obehnali provázky a dali značky se zákazem. Očividně to někomu vadilo v tom, aby mohl suť, posekanou trávu a bordel dál sypat do vodoteče, a tak to sundal, aby se k vodoteči mohl pěkně dostat. Je ten člověk normální ????

Je až s podivem, že mezi námi žijí tací, kteří soustavně zabordelují to, co bylo již uklizeno. Rok co rok až do roku 2019 nechával OV vodoteč čistit, aby voda odtékala a nerozlévala se na přilehlé pole a aby se nikdo nemusel za tento kousek pozemku stydět, když leží přímo u první zastávky na stezce Voděrádky – Kuří. Navíc tento pozemek leží dnes již v centru obce.

Myslí si snad někdo, že tam bude sypat co se mu zachce a jiní to budou vyhrabávat a čistit? Nám již došla trpělivost, přeci to nezkulturníme opět kůrou, aby se do toho vysemenily bodláky jako minule, které byly odstraněny částečně i s kůrou.  Minule jsme zde psali. „Černé skládky jsou problémem spojeným s životním prostředím a zdravím. Ať už je lidé zakládají na veřejném prostranství nebo na soukromém pozemku, představují problém pro obec, ve které žijeme.“
Tak snad se dotyční proberou a přestanou s tím. Každý si může založit kompost a kdo ne a nevadí mu to, tak ať si to nechává sypat třeba před svá vrata. Já osobně vím, že spousta lidí nelikviduje posekanou trávu a bordel na svém pozemku, ale o kousek dál na cizím. Tak jsme snad civilizovaní a nemusíme se takto chovat. Hlavně já za sebe sděluji, že když vyjdu ze svého pozemku, který řádně udržujeme, tak se odmítám koukat na bordel, který dělají druzí. Málokdo si umí představit, kolik času, peněz a práce stálo vyklizení všech skládek v obci a vysekávání všeho, aby se to neopakovalo. Ale jak je vidět, tak někomu je to jedno.

Dále bych chtěla upozornit, že tato sekce „CO NÁS PÁLÍ“ slouží k tomu, abychom upozorňovali na věci, která by se neměly dít. Pokud máte podobnou zkušenost, že Vám něco vadí, tak pokud to nebude anonymní a bude to pravdivé, tak to rádi zveřejníme, aby na jednom konci obce věděli, jaké mají problémy na druhém konci a aby se takovémuto bordelu udělala přítrž. Případné podněty můžete posílat na email: voderadky@email.cz.

Vodoteč k potoku - rok 2020:

Jaro 2018:

Jaro 2020 - poté, co se zde vysemenil bodlák:

Nové navážky rok 2020 - sypou se až do koryta dešťové vodoteče, která vyúsťuje do potoka:

Sundané značky zákazu skládky:

22.6.2020 nově postavené značky zákazu skládky:

Stačí se podívat na fotografie a každý si může udělat úsudek sám, kdo na tom má zájem, aby skládka rostla uprostřed obce a smrděla tam zahnívající tráva a bordel.

Eva Šimková

______________________________________________________________________________

Jak ušetřit na kanalizaci.

18. 5. 2020 jsme nafotili místo s kontejnery na tříděný odpad, kam začali někteří sypat vybouranou suť, cihly z bytu, holt to asi chtěli mít doma hezké. Ti, co tam začali vozit odpad ze zahrádky, tak to taky asi chtěli mít na zahrádce hezké, ale co jsme dnes při úklidu objevili, nad tím zůstává rozum stát. 

Že někdo hodil do vodoteče sklolaminátovou desku je zarážející, ale že vzhledem k tomu, že tam byla vysoká tráva, tak se tam skryly i jiné věci, tak to hlava nebere. Při sekání křovinořezem začaly létat exkrementy všude dokola. Nejdříve jsme pojali podezření, že si to vytipoval nějaký pejskař, který tam pravidelně chodí, ale to ne. U každého exkrementu byl i toaleťák. Ťapina, nebo Punťa by si asi prdelku stěží utírali. Důležité ale je, že dotyční jsou čistotní a nemají proužek na spoďárech. Ale kdyby byli spořádaní jako pejskaři, tak naproti je koš s pytlíky na psí exkrementy, tak to mohli vždy po sobě sebrat do pytlíčku a vyhodit.

Pokud takto někteří řeší své potřeby, tak by si měli uvědomit, že v dnešní době, kdy se klade důraz především na hygienu jako prevence před koronavirem a stát řeší vyšetření odpadních vod, neboť se ukázalo, že virus odchází z těla částečně i ve stolici, tak nejenom, že je dotyční jsou prasata, ale ohrožují i své spoluobčany, kteří tam nosí tříděný odpad.

Takže zpráva pro dotyčné! Někteří učí kočičky a pejsky čistotě tím, že jim v tom vymáchají čumák, tak si dejte pozor, aby se toto nestalo i Vám.

Eva Šimková

_________________________________________________________________________________

Proč někteří místní obyvatelé tvoří černé skládky na obecních a soukromých pozemcích?

Černé skládky jsou problémem spojeným s životním prostředím a zdravím. Ať už je lidé zakládají na veřejném prostranství nebo na soukromém pozemku, představují problém pro obec, ve které žijeme. Za nelegální odhazování odpadu může být uložena pokuta až do výše 50.000,- Kč, ale to asi některé z nás neodradí. Ke vzniku černé skládky přispíváme i tím, že se místo neseká, neudržuje se a následně to svádí k tomu, aby si lidé mysleli, že se ten nepořádek v trávě schová.  

Obec v minulých letech vynaložila nemalé prostředky na odstraňování těchto skládek, které jsem především já osobně čistila a o to víc mne zaráží, že uprostřed obce se začíná opět vyhazovat odpad. Proč? Přitom by stačilo zajet do sběrného dvora a odpad bude uložen tak, aby nehyzdil krajinu. Co vede dotyčné k černému skládkování? Obyvatelé, kteří se nově přistěhovali, tak si snad neuvědomují, že to vozí cca 100 m od svého bydliště. Navíc se to začíná sypat i do svodů dešťové vody. Proč si to dotyční tedy nezvrhnou před svoje obydlí, alespoň bude hned jasné, kdo je pořádný a kdo čuně. Je na vině snad nedostatečná informovanost!

V Říčanech je přeci sběrný dvůr, kam se může odpad odvézt. Spousta odpadu se dá již vytřídit, tak v čem je problém. V loňském roce nájemníci z jednoho domu sypali posekanou trávu do škarpy přes silnici, to je nenapadlo, že to tam zahnije a udělá to zábranu dešťové vodě ve škarpě, která pak neodtéká a zůstává na silnici. Hlavně, že měli svou zahrádku posekanou. Naštěstí se odstěhovali. Město Říčany zdarma rozdávalo kompostéry, tak si je mohli vyžádat, nebo mají možnost si je nyní koupit. Tak uvidíme.

 

V roce 2014 se začalo s úpravou kontejnerového stání, které bylo během roku vyčištěno, zakůrováno a pod kontejnery navezena drť.

V roce 2016 bez povolení si tam stavební firma odložila materiál, kontejnery přesunula a vše vybudované zničila.

Takto vypadalo stanoviště kontejnerů v Krabošické ulici hned začátkem roku 2018, kdy bylo upraveno po tom, co ho stavební firma zdevastovala. Koncem jara zde byl vysazen smrk a pozemek byl udržován.

Před výstavbou kanalizace během roku 2019 se pozemek nečistil od plevele. Vzhledem k tomu, že tam někteří začali opět sypat odpad ze zahrady, tak byly strany pozemku opět zavezeny zeminou a uhrabány dočista.

Takto to vypadá dnes 18. 5. 2020. Místo k lepším zítřkům se řítíme k horším zítřkům.

Obyvatelé, kteří tady žijí a zaváží obecní a soukromé pozemky, by se měli nad sebou zamyslet a nechovat se jako "prasátka". Z mého pohledu by se také měl zamyslet i osadní výbor, zda není vina i na jeho straně

Pokud by se tyto obecní pozemky udržovaly, a hlavně častěji sekaly, ne až když je na to upozorním, tak by málo koho napadlo, zvrhnout kolečko se sutí, nebo jiným bordelem například na udržovaný obecní pozemek.

Budeme žít v takovém prostředí, které si sami vytvoříme.

 

Lucie Šimková

_________________________________________________________________________________

8.9.2019 - Kdo to ví ??? Odpoví ???

V pátek jsem jela do Říčan a to Voděradskou ulicí, většinou jezdím po silnici č. 101. Na začátku naší obce, která se leta upravovala, aby byla hezká, po mně málem sáhla mrtvice.

Před lety horní louky nejdříve vyčistili a upravili občané z naší obce a později se zaplatil zahradník, který provedl konečnou úpravu a výsadbu, kterou zdarma zaléval pan P.C. tak, aby tam neuschla upravená veřejná zeleň. Svou techniku tam zapůjčil zdarma pan M.H. Tato úprava stála hodně úsilí a práce mnoha lidí. Nejmenovaní občané se na čištění a obnově podíleli a stromy zalévali a kontrolovali. Nová výsadba také nebyla zdarma a šla z financí obce. 

Takže mne zaráží, kdo povolil na této veřejné zeleni udělat skládku materiálu a pravděpodobně tu bude deponie materiálu z příštích výkopů. Hlavně i při menších deštích to co není strženo, to bude rozježděno a při suchu budou mít majitelé přilehlých nemovitostí o prašnost postaráno. 

Proč při stavbě DS v Krabošické si stavební firma pronajala na deponii pozemky soukromého majitele? Proč to šlo a nyní ne? Proč, když potřebovala tato firma, co stavěla DS parkování, tak se s ní dohodlo, že může parkovat na pozemku soukromé majitelky J.L., u které v té době probíhala směna pozemku s městem. Dohodlo se, že za majitelku odstraní ploty, betony, stromy a pařezy a po převzetí pozemku městem uvede firma parkoviště do původního stavu a pozemek zaveze zeminou do roviny, aby to bylo připraveno pro konečnou úpravu pro zahradníka. To se také staloPo výsadbě celý rok 2018 jsme to dobrovolně zalévali a letos opět, aby práce nepřišla vniveč. 

Proč to šlo a nyní se ničí obecní majetek???

Kdo je schopen mi odpovědět, kdo to povolil, nebo komu je to jedno???

Co z toho bude mít obec, nebo občané???

Těžko nějakou finanční úlevu, když projekt byl „vysoutěžen“ bez tohoto a poplatky za přípojky jsou stanoveny a zaplaceny. 

Kdo uvede tento pozemek do původního stavu????

Až to skončí, tak nechci být negativní, ale něvěřím, že to bude v pořádku.

Kdo to urovná tak, aby se to dalo bezproblémově sekat??? A při suchách, kdo natáhne ze své nemovitosti vodu na kropení výsevu, aby to nevyschlo??? A hlavně, proč nikdo včas neinformuje VŠECHNY občany o takovýchto věcech, protože pak to bude zavádějící a budou se šířit jenom domněnky. KDO??? PROČ??? ATD.

Toto mohl dovolit pouze někdo, kdo v životě pořádně nepracoval a nepřemýšlí do budoucna, nebo mu je jedno, jak to tady bude vypadat. Nebo, že by někdo spíš nemyslel a nevážil si udělané práce ostatních občanů!!! Hlavně tím znechutil práci lidem, kteří pro obec vykonali cokoliv zdarma a věřili, že to tu bude lepší a lepší.

Sáhněte si do svědomí, kdo z Vás tam po firmě nastoupí to opět dočistit, srovnat a zalévat???

E. Šimková

___________________________________________________________________________________